Pregled bibliografske jedinice broj: 1150517
Nove tehnike u proučavanju biomolekularnih interakcija
Nove tehnike u proučavanju biomolekularnih interakcija // 9. Simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije (FARMEBS 2021) / Keser Toma, Šakić Davor (ur.).
Zagreb: Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021. str. 15-15 (predavanje, domaća recenzija, pp prezentacija, znanstveni)
CROSBI ID: 1150517 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nove tehnike u proučavanju biomolekularnih
interakcija
(Novel tehniques for studying biomolecular
interactions)
Autori
Kerep, Robert ; Šeba, Tino ; Gabričević, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, pp prezentacija, znanstveni
ISBN
978-953-8273-09-4
Skup
9. Simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije (FARMEBS 2021)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 30.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
alfa-kiseli glikoprotein, imipramin, MST, ITC, SPR
(alpha-acid glycoprotein, imipramine, MST, ITC, SPR)
Sažetak
Pojave kao što su vezanje supstrata na enzim, lijeka na njegovu metu, drugi lijek ili protein te razmjena signala između stanica ostvaruju se kroz specifične biomolekularne interakcije. Kontrola nad tim procesom ostvaruje se ili kinetički ili termodinamički. Supramolekularna kemija je interdisciplinarno područje znanosti koje obuhvaća kemijska, fizikalna i biološka svojstva složenijih kemijskih vrsta u kojima se njihovo međusobno vezivanje postiže nekovalentnim interakcijama [1]. Važnost vezanja lijekova na proteine plazme u moduliranju učinkovite koncentracije lijeka na farmakološkim ciljnim mjestima tema je značajnih rasprava i debata među grupama za razvoj lijekova u posljednjih nekoliko desetljeća. Nevezana frakcija ili slobodni udio lijeka je ona frakcija lijeka koja je raspoloživa za aktivnost ili difuziju u okolna tkiva te se stoga samo slobodna frakcija lijeka smatra aktivnim oblikom u skladu s teorijom slobodnih lijekova (engl. free drug theory). Svako naglo povećanje slobodne koncentracije lijeka potencijalno bi moglo uzrokovati toksičnost i možda će trebati prilagoditi dozu [2]. Ovo istraživanje opisuje metode za kvantifikaciju vezanja imipramina na alfa-1 kiseli glikoprotein, kao relevantnog transportnog proteina u plazmi, i primjenu ovih metoda u otkrivanju i razvoju lijekova [3]. Instrumentalne tehnike korištene u istraživanju uključuju mikroskalarnu termoforezu (MST), izotermalnu titracijsku kalorimetriju (ITC) i rezonanciju površine plazmona (SPR). Navedenim tehnikama pokušat će se procijeniti afinitet vezanja supramolekularnog kompleksa protein-lijek koji je ključan za daljnje određivanje farmakokinetičkih parametara u aspektu personalizirane medicine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2016-06-3672 - Glikozilacija alfa kiselog glikoproteina - put prema personaliziranoj terapiji (GlycoDrugs) (Gabričević, Mario, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb