Pregled bibliografske jedinice broj: 1150388
Tehnički muzej Nikola Tesla u Zagrebu - tehnike snimanja i dokumentiranja za zaštitu, održavanje i nove AR i VR sadržaje
Tehnički muzej Nikola Tesla u Zagrebu - tehnike snimanja i dokumentiranja za zaštitu, održavanje i nove AR i VR sadržaje // SABOR HRVATSKIH GRADITELJA 2021 - Zbornik radova / Lakušić, Stjepan (ur.).
Zagreb, 2021. str. 255-266 doi:10.14256/8SHG.2021. (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1150388 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tehnički muzej Nikola Tesla u Zagrebu - tehnike snimanja i dokumentiranja za zaštitu, održavanje i nove AR i VR sadržaje
(Nikola Tesla Technical Museum in Zagreb - recording and documentation techniques for protection, maintenance and new AR and VR content)
Autori
Rajčić, Vlatka ; Barbalić, Jure ; Perković, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
SABOR HRVATSKIH GRADITELJA 2021 - Zbornik radova
/ Lakušić, Stjepan - Zagreb, 2021, 255-266
ISBN
978-953-6686-20-9
Skup
8. sabor hrvatskih graditelja "Graditeljstvo i klimatske promjene"
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 04.10.2021. - 05.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
snimanje, ocjena stanja, dokumentacija, H_BIM, potresno ojačanje, održavanje, VR, AR
(survey, documentation, H_BIM, seismic retrofitting, maintenance, VR, AR)
Sažetak
U radu se prikazuje metodologija snimanja, prikupljanja i pohrane dokumentacije, dosadašnja iskustva i poboljšanja primijenjena na Tehničkom muzeju "Nikola Tesla" u Zagrebu. Konsolidirana primijenjena hibridna metodologija, za istraživanje arhitektonskog kompleksa Tehničkog muzeja u kojem se koristi laserski skener integriran s fotogrametrijskim tehnikama, snimanje iz zraka i sa zemlje. Osim zgrade snimani su i artefakai. Prikupljeni podaci poslužili su kao osnova za izradu arhitektonskih i konstrukcijskih modela temeljenih na BIM-u, obogaćeni tehnologijama koje nudi platforma H2020 znanstvenog projekta INCEPTION kako bi se prikupila dodatna dokumentacija za izradu modela H-BIM. Tako pripremljeni podaci poslužili su za njihovu daljnju primjenu, odgovarajućom analizom za potresnu obnovu i ojačanje konstrukcije, za održavanje zgrade, ali i optimizaciju i daljnju uporabu u uronjenom okruženju virtualne i augmentativne stvarnosti, za dodatno detaljno sagledavanje i uvid u vrijednosti arh1tektonskog djela i artefakata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb