Pregled bibliografske jedinice broj: 115000
Reološka svojstva i mješljivost otopina smjesa poliolefina i poli(alkil-metakrilata)
Reološka svojstva i mješljivost otopina smjesa poliolefina i poli(alkil-metakrilata) // Sažeci / Zrnčavić, Stanka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo ; Hinus, 2003. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 115000 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Reološka svojstva i mješljivost otopina smjesa poliolefina i poli(alkil-metakrilata)
(Rheologic properties and miscibility of polyolefin and poly(alkyl methacrylates) mixture in solutions)
Autori
Janović, Zvonimir ; Tomašek, Ljubica ; Jukić, Ante ; Picek, Meri
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažeci
/ Zrnčavić, Stanka - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo ; Hinus, 2003
Skup
XVIII. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.02.2003. - 19.02.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
reološka svojstva; mješljivost; smjesni polimerni aditivi
(rheological properties; miscibility; mixed polymer additives)
Sažetak
Reološka svojstva mineralnih mazivih ulja, posebice njihova viskoznost i temperaturna promjena viskoznosti, značajno se poboljšavaju dodatkom odgovarajućih polimernih aditiva već i u malim koncentracijama. Najdjelotvorniji jesu i najviše se upotrebljavaju sljedeće skupine polimera: kopolimer etilen/propilen, hidrogenirani blok kopolimeri stiren/butadien kao i stiren/izopren, kopolimeri i terpolimeri dugolančanih estera metakrilen kiseline, a u novije vrijeme također i njihove smjese i cijepljeni kopolimeri. U ovom radu je istraženo reološko ponašanje i mješljivost otopina smjesa etilen/propilen kopolimera (OCP) i poli(alkil-metakrilata) (PAMA) kao i njihovih cijepljenih kopolimera, u baznom mineralnom ulju, odnosno ksilenu. Ispitan je utjecaj koncentraicje i sastava smjese na viskoznost, indeks viskoznosti, smičnu stabilnost i tecište. Utvrđeno je da se vrijednosti specifične viskoznosti otopina OCP-a smanjuju povećanjem temperature, dok je nađeno suprotno ponašanje za otopine PAMA. Dokazano je da smjese polimernih aditiva na temelju etilen/propilen kopolimera i poli(alkil-metakrilata) pokazuju komplementarni učin budući da OCP znatno doprinosi povećanju viskoznosti i smične stabilnosti, a PAMA povećanju indeksa viskoznosti i sniženju temperature tečenja. rezultati istraživanja mješljivosti polimernih smjesa OCP-a i PMMA, PDDMA ili PODMA viskozimetrijskom metodom u ksilenu, ukazuju na nemješljivost ispitanih sustava, koja je manje izražena za cijepljene kopolimere. Negativen vrijednosti razlika viskozimetrijskih čimbenika molekulnih međudjelovanja mjernih i izračunatih idealnih vrijednosti putem više modela, za sve tri smjese ukazuju na termodinamičku nemješljivost ispitanih sustava u poretku: PMMA>>PDDMA>PODMA.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo