Pregled bibliografske jedinice broj: 114993
Istraživanje reakcije i procesa polimerizacije metil-metakrilata i dodecil-metakrilata u otopini izotermnom reakcijskom kalorimetrijom
Istraživanje reakcije i procesa polimerizacije metil-metakrilata i dodecil-metakrilata u otopini izotermnom reakcijskom kalorimetrijom // Sažeci / Zrnčević, Stanka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hinus, 2003. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 114993 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanje reakcije i procesa polimerizacije metil-metakrilata i dodecil-metakrilata u otopini izotermnom reakcijskom kalorimetrijom
(Study of polymerization reaction and processes of methyl methacrylate and dodecyl methacrylate in solution by isothermal reaction calorimetry)
Autori
Tomašek, Ljubica ; Reichert, Karl-Heinz ; Janović, Zvonimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažeci
/ Zrnčević, Stanka - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hinus, 2003
Skup
XVIII. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.02.2003. - 19.02.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
reakcijski kalorimetar; reakcijska kinetika; difunkcionalni inicijator
(reaction calorimetry; reaction kinetic; bifunctional initiator)
Sažetak
Većina reakcija polimerizacije su egzotermne pa se procesi izvode samo u reaktorima s potpunom izmjenom topline i pretežito u izotermnim uvjetima. Poznavanje kinetičkih i termodinamičkih parametara reakcije kao i prijenosa topline omogućuju optimiranje procesa i kakvoće proizvoda. Kalorimetrijska metoda je jedna od malobrojnih metoda kojima se brzo i točno određuju ti parametari, mjerenjem toplinskog toka reakcije neovisno o koeficijentu prijenosa topline kroz stijenku reaktora, koji se često mijenja uslijed povećanja viskoznosti reakcijskog medija [1]. U ovom radu opisane su reakcije i procesi homopolimerizacije i kopolimerizacije metil-metakrilata i dodecil-metakrilata u otopini ksilena uz klasični, monofunkcionalni inicijator benzoil peroksid kao i difunkcionalni 1, 1-di(tert butil peroski)cikloheksan inicijator, ispitane izotermnom reakcijskom kalorimetrijom. Utvrđen je utjecaj sastava početne reakcijske smjese na konverziju i brzinu konverzije, te utjecaj izabranog inicijatora. Molekulne mase i raspodjele molekulnih masa dobivenih homopolimera određene su metodom isključenja po volumenu. Visoke molekulne mase, velike brzine rekacije i uske respodjele molekulnih masa istovremeno su postignute uz difunkcionalni inicijator [2]. Osim tih prednosti moguće je skratiti vrijeme procesa bez značajnijeg utjecaja na molekulnu masu, na što upućuju i mjerenja reoloških svojstava i raspodjelu molekulnih masa, te bez promjene reaktorske opreme. Reološka svojstva otopina kopolimera nalaze se kao prosječne vrijednosti pojedinih sastojnica što ukazuje na termodinamičku mješljivost njihovih smjesa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo