Pregled bibliografske jedinice broj: 1149661
Kvaliteta života osoba s poteškoćama mentalnoga zdravlja
Kvaliteta života osoba s poteškoćama mentalnoga zdravlja // Mostariensia, 24 (2020), 1; 89-107 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1149661 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kvaliteta života osoba s poteškoćama mentalnoga zdravlja
(Quality of life of people with mental health difficulties)
Autori
Bandić, Ivan ; Brigić, Magdalena ; Leutar, Zdravka
Izvornik
Mostariensia (1023-8638) 24
(2020), 1;
89-107
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
kvaliteta života ; osobe s poteškoćama mentalnoga zdravlja ; proces deinstitualizacije ; stigma ; formalna potpora ; neformalna potpora ; emocionalna potpora.
(the quality of life ; people with mental healt difficulties ; the process of deinstitutionalization ; stigma ; formal support ; informal support ; emotional support)
Sažetak
Svjetska zdravstvena organizacija definira kvalitetu življenja kao individualnu percepciju vlastite pozicije u životu, u kontekstu kulturalnih i vrijednosnih sustava u kojima se živi i u odnosu na vlastite ciljeve, očekivanja, standarde i preokupacije. Rad je usmjeren na propitivanje o kvaliteti života osoba s poteškoćama mentalnoga zdravlja. U novije vrijeme o tim se osobama najviše govori u kontekstu sve rasprostranjenijega procesa deinstitucionalizacije. Stigma je jedan od čimbenika koji pridonosi pogoršanju socijalnih odnosa, a time i kvalitete života osoba s poteškoćama mentalnoga zdravlja. Cilj provedena istraživanja bio je ispitati subjektivni doživljaj i neka obilježja kvalitete života osoba s poteškoćama mentalnoga zdravlja, koje su korisnici Centra za mentalno zdravlje u Tomislavgradu. Podatci su prikupljeni metodom polustrukturiranoga intervjua. Rezultati ukazuju na to da neformalnu potporu najviše dobivaju od članova obitelji, prijatelja i kolega. Kao formalnu potporu ističu zdravstvene ustanove. Sudionici istraživanja imaju pozitivnu sliku o sebi i prihvaćaju svoje stanje. Emocionalna potpora najviše se dobiva razgovorima kroz koje se iskazuje potreba za duhovnom izgradnjom. Kada je riječ o uključenosti u aktivnost zajednice, rezultati su dvojaki, primjerice, neki su korisnici uključeni u kulturne aktivnosti i svojim radom pridonose lokalnoj zajednici dok su drugi korisnici skloni samoizoliranju i neuključenosti u društvo. Iskazuje se zadovoljstvo životom, ali nezadovoljstvo ističu zbog socijalnih davanja koje smatraju oskudnima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti