Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 1149456

Polibromirani difenil eteri – kako smo im izloženi


Dvoršćak, Marija
Polibromirani difenil eteri – kako smo im izloženi, 2020. (ostalo).


CROSBI ID: 1149456 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Polibromirani difenil eteri – kako smo im izloženi
(Polybrominated diphenyl ethers - how we are exposed to them)

Autori
Dvoršćak, Marija

Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, ostalo

Godina
2020

Ključne riječi
postojana organska zagađivala ; PBDE ; izloženost ; analitičke metode
(persistent organic pollutants ; PBDE ; exposure ; analytical methods)

Sažetak
Skupinu toksičnih organskih spojeva otpornih na fotolitičku, biološku i kemijsku razgradnju koji se lako prenose na velike udaljenosti te se nakupljaju u živim organizmima zajednički se naziva postojanim organskim zagađivalima (engl. Persistent Organic Pollutants, POPs). Nakon što su zbog svojih svojstava privukli pažnju istraživača, 2001. godine usvojena je Stockholmska konvencija o postojanim organskim zagađivalima kojom su propisani uvjeti koje svaka zemlja potpisnica mora ispuniti kako bi se prestalo s proizvodnjom, uporabom, uvozom i izvozom POPs-ova na globalnoj razini. Hrvatska kao potpisnica Stockholmske konvencije ima obvezu praćenja razina POPs-ova u okolišu i ljudima. U Jedinici za biokemiju i organsku analitičku kemiju se već dugi niz godina u različitim sastavnicama okoliša prate razine organokloriranih spojeva svrstanih u skupinu postojanih organskih zagađivala, a prije dvije godine krenulo se i s analizom bromiranih spojeva koji su u novije vrijeme dodani na popis spojeva obuhvaćenih Stockholmskom konvencijom. Konkretno, u sklopu uspostavnog istraživačkog projekta pod vodstvom dr. sc. Darije Klinčić naziva „Razvoj, validacija i primjena analitičkih metoda za određivanje polibromiranih difenil etera“ analiziraju se spojevi koji pripadaju skupini bromiranih usporivača gorenja, a koji su zbog svojih povoljnih svojstava bili korišteni u širokoj paleti potrošačkih proizvoda. Na kolokviju će biti prikazano koja svojstva posjeduju polibromirani difenil eteri (PBDE), gdje ih se sve pronalazi, kako ih se analizira u uzorcima i zašto predstavljaju opasnost za ljude i okoliš.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Kemija, Interdisciplinarne prirodne znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)



POVEZANOST RADA


Projekti:
UIP-2017-05-6713 - Razvoj, validacija i primjena analitičkih metoda za određivanje PBDE-a (DeValApp) (Klinčić, Darija, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)

Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb

Profili:

Avatar Url Marija Dvoršćak (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Dvoršćak, Marija
Polibromirani difenil eteri – kako smo im izloženi, 2020. (ostalo).
Dvoršćak, M. (2020) Polibromirani difenil eteri – kako smo im izloženi.. Ostalo.
@unknown{unknown, author = {Dvor\v{s}\'{c}ak, Marija}, year = {2020}, keywords = {postojana organska zaga\djivala, PBDE, izlo\v{z}enost, analiti\v{c}ke metode}, title = {Polibromirani difenil eteri – kako smo im izlo\v{z}eni}, keyword = {postojana organska zaga\djivala, PBDE, izlo\v{z}enost, analiti\v{c}ke metode} }
@unknown{unknown, author = {Dvor\v{s}\'{c}ak, Marija}, year = {2020}, keywords = {persistent organic pollutants, PBDE, exposure, analytical methods}, title = {Polybrominated diphenyl ethers - how we are exposed to them}, keyword = {persistent organic pollutants, PBDE, exposure, analytical methods} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font