Pregled bibliografske jedinice broj: 1149249
Sezonska varijabilnost sadržaja flavonoida i fenolnih kiselina vrste Laurus nobilis L. (Lauraceae) s područja Lovrana
Sezonska varijabilnost sadržaja flavonoida i fenolnih kiselina vrste Laurus nobilis L. (Lauraceae) s područja Lovrana // Knjiga sažetaka: 6. Hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem / Zorc, Branka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2019. str. 180-180 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1149249 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sezonska varijabilnost sadržaja flavonoida i fenolnih kiselina vrste Laurus nobilis L. (Lauraceae) s područja Lovrana
(Seasonal variability of the flavonoid and phenolic acid contents of Laurus nobilis L. (Lauraceae) from Lovran)
Autori
Jurišić Grubešić, Renata ; Čuić, Marija ; Kirchbauer, Matea ; Vuković Rodríguez, Jadranka ; Juričić, Živka ; Srečec, Siniša ; Randić, Marko ; Kremer, Dario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka: 6. Hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem
/ Zorc, Branka - Zagreb : Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2019, 180-180
ISBN
978-953-7897-11-6
Skup
6. Hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem: Novo doba farmacije: Spremni za izazove
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 04.04.2019. - 07.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
flavonoidi ; fenolne kiseline ; lovor
(flavonoids ; phenolic acids ; bay laurel)
Sažetak
Lovor (Laurus nobilis L., Lauraceae) raste kao krupni grm ili stablo visine do 15 m koje se često uzgaja u nasadima primorskog područja kao ukrasna i začinska biljka. Uporaba lovora uglavnom se temelji na eteričnom ulju, a s obzirom na sezonsku varijabilnost u produkciji eteričnog ulja, njegova najveća sinteza započinje ranim ljetom i doseže maksimum sredinom ljeta. U svrhu praćenja sezonske varijabilnosti sadržaja polifenolnih tvari tijekom 12 mjeseci, te posljedično praćenja fitoterapijskog potencijala, provedena je kvantitativna analiza ukupnih flavonoida i fenolnih kiselina iz listova lovora s područja Lovrana, sabranih u razdoblju od svibnja 2015. do travnja 2016. godine. Maseni udio ukupnih flavonoida lovora, izraženih kao kvercetin (A425nm), kretao se u rasponu od 0, 23 % (ožujak i travanj) do 0, 71 % (kolovoz). Neobično nizak sadržaj flavonoida određen je za srpanj (0, 46 %), budući da je to period u kojemu se očekuje visok sadržaj polifenolnih tvari. No, uvidom u karte vremenskih prilika u tom razdoblju (Državni hidrometeorološki zavod, DHMZ), uočene su iznadprosječno visoke temperature te oskudne padaline u Lovranu i okolici, što bi moglo dijelom objasniti nizak sadržaj flavonoida izmjeren za srpanj 2015. Sadržaj fenolnih kiselina lovora, izraženih kao ružmarinska kiselina (A505nm), kretao se u rasponu od 1, 62 % (prosinac) do 2, 65 % (kolovoz), odnosno, u rasponu od 2, 96 % (prosinac) do 4, 92 % (kolovoz), kada su izražene kao klorogenska kiselina (A525nm). Neobično visoka vrijednost sadržaja fenolnih kiselina zabilježena je za veljaču 2016. (2, 37 %, odnosno 4, 38 %, izraženo redom kao ružmarinska, odnosno klorogenska kiselina). Uvidom u vremenske uvjete u Lovranu za to razdoblje (DHMZ), uočeno je da su bili vrlo povoljni, tj. temperatura zraka je bila natprosječno visoka za to doba godine, a zabilježena je i velika količina padalina, što bi moglo objasniti visok sadržaj fenolnih kiselina u tom razdoblju. Provedena studija predstavlja doprinos znanstvenom istraživanju lovora i upotpunjuje dosadašnje spoznaje o sadržaju njegovih polifenolnih sastavnica, posebice u pogledu njihove sezonske varijabilnosti, što može pomoći u procjeni fitoterapijskog potencijala vrste Laurus nobilis L.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Profili:
Marija Čuić
(autor)
Dario Kremer
(autor)
Siniša Srečec
(autor)
Jadranka Vuković Rodriguez
(autor)
Renata Jurišić Grubešić
(autor)
Živka Juričić
(autor)