Pregled bibliografske jedinice broj: 1149162
Priprema i organizacija raspravljanja u parničnom postupku
Priprema i organizacija raspravljanja u parničnom postupku, 2021., doktorska disertacija, Pravni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1149162 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Priprema i organizacija raspravljanja u parničnom
postupku
(Pre-trial case management in civil proceedings)
Autori
Brozović, Juraj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Pravni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
06.10
Godina
2021
Stranica
372
Mentor
Uzelac, Alan
Ključne riječi
priprema i organizacija raspravljanja, prethodni postupak, razmjernost, sudsko upravljanje postupkom, lojalna suradnja stranaka, englesko pravo, njemačko pravo, slovensko pravo
(pre-trial case management, preparatory stage, proportionality, judicial case management, loyal cooperation of parties, English law, German law, Slovenian la)
Sažetak
U hrvatskom prvostupanjskom parničnom postupku više od desetljeća postoji prethodni postupak kao zasebni pripremni stadij prvostupanjskog parničnog postupka. Uveden je bez sveobuhvatne i strukturirane ocjene funkcioniranja prvostupanjskog parničnog postupka i pojedinih njegovih stadija. Opći cilj ovog istraživanja je identifikacija primjenjivog i funkcionalnog modela pripremnog stadija s jasno naznačenim zadaćama i ulogom suda, stranaka i njihovih punomoćnika, koji doprinosi učinkovitijoj pripremi te bržoj i koncentriranoj organizaciji raspravljanja u parničnom postupku. U istraživanju se koristi povijesna metoda za razumijevanje ideološke podloge reformi, empirijska metoda za ocjenu funkcioniranja prvostupanjskog postupka i komparativna metoda za pronalazak najboljih poredbenih praksi i procesnih trendova. S obzirom da pravosuđe predstavlja javnu uslugu, nužno da je postupanje sudova bude razmjerno složenosti, vrijednosti i važnosti svakog spora kako bi ta usluga bila ravnopravno dostupna svim građanima. Zakonom nije moguće unaprijed utjecati na razmjerno brzo i učinkovito postupanje u svakom pojedinom predmetu već se to može postići samo na temelju diskrecijskih odluka suda i koncentracijom većinu aktivnosti u najranijim stadijima postupka. Osnovni cilj prethodnog postupka je „filtriranje“ predmeta koji zahtijevaju sudski angažman. On služi i tome da se sporovi koji načelno zahtijevaju sudski angažman po mogućnosti riješe mirnim putem, odnosno da se pripremi i organizira raspravljanje u onim predmetima u kojima to nije slučaj. Parnične radnje u postupku trebalo bi planirati i vremenski koordinirati da bi se pospješilo i koncentriralo raspravljanje Da bi se ostvarili ciljevi prethodnog postupka, nužno je da sud ima aktivniju ulogu u upravljanju tijekom postupka, ali u suradnji sa strankama. Stranke i njihovi odvjetnici suodgovorni su za postizanje cilja razmjerno brzog i učinkovitog postupka pa je njihova lojalna suradnja nužan preduvjet njegova ostvarenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-6988 - Preobrazba građanskog pravosuđa pod utjecajem globalnih i regionalnih integracijskih procesa. Jedinstvo i različitost (TCJust-UD) (Uzelac, Alan, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb