Pregled bibliografske jedinice broj: 1148433
Objektivni i subjektivni indikatori uspješnog starenja
Objektivni i subjektivni indikatori uspješnog starenja // 25. dani Ramira i Zorana Bujasa, Knjiga sažetaka / Mikac, Una ; Mehulić, Jasmina (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2021. str. 84-84 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1148433 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Objektivni i subjektivni indikatori uspješnog
starenja
(Objective and subjective indicators of successful
aging)
Autori
Ambrosi-Randić, Neala ; Tucak Junaković, Ivana ; Nekić, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
25. dani Ramira i Zorana Bujasa, Knjiga sažetaka
/ Mikac, Una ; Mehulić, Jasmina - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2021, 84-84
Skup
25. Dani Ramira i Zorana Bujasa (DRZB)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 30.09.2021. - 02.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
uspješno starenje, objektivne mjere, subjektivne mjere
(successful aging, objective measures, subjective mesasures)
Sažetak
Istraživanja u području uspješnoga starenja suočavaju se s nekoliko važnih problema. Jedan se odnosi na nedostatak konsenzusa o tome što je uspješno starenje usprkos postojanju većeg broja teorijskih modela, a zatim je tu i generalna zamjerka čestog korištenja mjera samoprocjene koje bi se u istraživanjima trebale nadopunjavati objektivnijim mjerama. Model koji je specifičan po tome što integrira objektivne i subjektivne mjere dvokomponentni je model uspješnog starenja (Pruchno i sur., 2010). Prema tom se modelu objektivni uspjeh u starenju sastoji od broja kroničnih bolesti, razine poteškoća u funkcionalnim sposobnostima te doživljaja boli, dok subjektivni uspjeh uključuje samoprocjenu osobe o tome koliko je uspješno starjela, koliko dobro stari te procjenu trenutnog života. Osnovni je cilj ovoga rada provjeriti odnos objektivnih i subjektivnih indikatora uspješnoga starenja u okviru dvokomponentnog modela kod starih osoba u Hrvatskoj. Istraživanje je provedeno na prigodnom uzorku osoba u dobi od 65 do 91 godina, a korištene su originalne skale koje su izradili autori modela. Dobiveni rezultati pokazali su postojanje značajnih korelacija između objektivnih i subjektivnih mjera uspješnoga starenja: viša razina funkcionalnih sposobnosti povezana je s pozitivnijom procjenom vlastitog starenja i života općenito. Veći doživljaj boli povezan je s manjim osjećajem uspješnosti i dobrobiti, te manjom kvalitetom života. Zanimljivo je da je broj bolesti značajno povezan s dva od tri subjektivna indikatora uspješnoga starenja. Uz veći broj bolesti javlja se niža procjena dobrog starenja i života, ali ne i uspješnog starenja. Ovakvi nalazi potvrđuju neke ranije pretpostavke prema kojima je moguće uspješno starjeti usprkos bolesti. Zaključno, dobiveni rezultati podržavaju kombiniranje objektivno poželjnih osobina uspješnoga starenja s individualnom percepcijom pri proučavanju složenog koncepta uspješnoga starenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Zadru,
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli