Pregled bibliografske jedinice broj: 1147763
Citotoksični učinak imidazolijevih spojeva na stanice raka prostate
Citotoksični učinak imidazolijevih spojeva na stanice raka prostate, 2021., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1147763 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Citotoksični učinak imidazolijevih spojeva na stanice raka prostate
(Cytotoxic effect of imidazolium compounds on prostate cancer cells)
Autori
Kureljak, Dunja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
29.09
Godina
2021
Stranica
57
Mentor
Vrhovac Madunić, Ivana
Ključne riječi
vijabilnost stanica, antitumorski agensi, nekroza, apoptoza
(cell viability, anticancer agents, necrosis, apoptosis)
Sažetak
Rak prostate jedan je od najučestalijih vrsta raka te je i dalje teško izlječiv. Stoga se razvijaju i istražuju novi spojevi koji pokazuju dobra antitumorska svojstva. Imidazolijevi spojevi su heterocikličke aromatske strukture s brojnim farmakološkim učincima među kojima je i antitumorsko, a postižu ga kroz različite načine djelovanja i stanične mete. U ovom radu ispitan je citotoksični učinak novosintetiziranih imidazolijevih spojeva, hidroksiimino-metil imidazolijevih bromida IV, VI, VII i X testovima in vitro na stanice raka prostate PC-3. Inhibitorni učinak na vijabilnost stanica ispitan je praćenjem aktivnosti mitohondrijske sukcinat dehidrogenaze u metabolički aktivnim stanicama. Zatim je ispitano narušavaju li ispitivani spojevi integritet stanične membrane mjerenjem aktivnosti enzima laktat dehidrogenaze (LDH). Konačno, metodom protočne citometrije istraženo je induciraju li ispitivani spojevi programiranu staničnu smrt, apoptozu. Spojevi VII i X pokazali su najveći inhibitorni učinak na vijabilnost stanica te značajno otpuštanje LDH u medij, što ukazuje na indukciju nekroze. S druge strane, niti jedan od spojeva nije inducirao apoptozu, stoga bi ispitani spojevi trebali biti modificirani kako bi bili pogodni za daljnja za daljnja ispitivanja kao potencijalni antitumorski lijekovi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Temeljne medicinske znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Projekti:
UIP-2017-05-7260 - MOLEKULARNI MEHANIZMI TOKSIČNOSTI PROTUOTROVA I POTENCIJALNIH LIJEKOVA (CellToxTargets) (Katalinić, Maja, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb
Profili:
Ivana Vrhovac Madunić
(mentor)