Pregled bibliografske jedinice broj: 1147081
Razvoj novih bioanalitičkih metoda za individualizaciju terapije raka dojke
Razvoj novih bioanalitičkih metoda za individualizaciju terapije raka dojke // 9. Simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije: Knjiga sažetaka / Keser, Toma ; Šakić, Davor (ur.).
Zagreb: Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021. str. 18-18 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1147081 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj novih bioanalitičkih metoda za
individualizaciju terapije raka dojke
(Development of novel bioanalytical methods for the
individualisation of breast cancer treatment)
Autori
Turković, Lu ; Silovski, Tajana ; Radić, Irena ; Kostešić, Marina ; Bočkor, Luka ; Šunić, Iva ; Nigović, Biljana ; Sertić, Miranda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
9. Simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije: Knjiga sažetaka
/ Keser, Toma ; Šakić, Davor - Zagreb : Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021, 18-18
ISBN
978-953-8273-09-4
Skup
9. Simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije (FARMEBS 2021)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 30.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
bioanalitika ; terapijsko praćenje ; rak dojke
(bioanalysis ; therapeutic drug monitoring ; breast cancer)
Sažetak
HRZZ projekt naziva „Nova bioanalitička rješenja za personalizaciju terapije raka dojke“ u svom fokusu ima razvoj bioanalitičkih metoda za terapijsko praćenje novih lijekova koji se koriste u terapiji raka dojke. Radi se o inhibitorima o ciklinu D ovisnih kinaza (CDK) 4 i 6, palbociklibu, ribociklibu i abemaciklibu, te o antiestrogenim lijekovima koji se s njima koriste u sinergističkim terapijskim kombinacijama – anastrozolu, letrozolu i fulvestrantu. U terapiji citostaticima, lijekovima uske terapijske širine i visokog rizika nuspojava, ali i opasnosti napretka bolesti u slučaju poddoziranja, terapijsko praćenje u plazmi pacijenta može uvelike poboljšati ishode liječenja. Stoga je cilj našeg istraživanja razviti osjetljive, selektivne i pouzdane analitičke metode sposobne detektirati niske koncentracije analita u složenom biološkom matriksu. U tu svrhu koriste se sofisticirane tehnike tekućinske kromatografije (ultra)visoke djelotvornosti (engl. (ultra)high performance liquid chromatography, (U)HPLC) i kapilarne elektroforeze (engl. capillary electrophoresis, CE). Za detekciju analita koriste se detektor niza dioda (engl. diode array detector), detektor fluorescencije (engl. fluorescence detector, FLD) i spektrometar masa (engl. mass spectrometer, MS). Tijekom prve godine provedbe projekta optimizirano je nekoliko HPLC-DAD-FLD metoda za istovremenu analizu svih 6 analita u plazmi korištenjem različitih kromatografskih kolona i mobilnih faza. Kroz suradnje s Plivom i Institutom za antropologiju optimizirani su parametri detekcije single quadrupole (SQD) i quadrupole-time-of- flight (QTOF) MS detektora, kako bi se mogli analizirati realni uzorci vrlo niskih koncentracija analita. Također je posebna pažnja posvećena pripremi uzoraka te je optimizirana metoda disperzivne tekućinske mikroekstrakcije. Ispitivani su parametri poput odabira prikladnog ekstrakcijskog i disperznog sredstva, optimalnog pH, dodatka soli i soniciranja kako bi se, uz dobro pročišćavanje uzoraka, postigli i što bolji ekstrakcijski prinosi. Pored kromatografskih metoda, proučeno je i kapilarno-elektroforetsko ponašanje analita. Optimizirana je metoda za simultanu analizu inhibitora CDK i inhibitora aromataze uz dodatak negativno nabijenih ciklodekstrina u pozadinski pufer, čime je omogućeno selektivno razdvajanje i nabijenih i nenabijenih analita. U sklopu istraživanja izrađeno je i 5 studentskih radova. Rad je financiran sredstvima projekta UIP-2019-04- 8461 Hrvatske zaklade za znanost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
UIP-2019-04-8461 - Nova bioanalitička rješenja za personalizaciju terapije raka dojke (OncoBioAnalytics) (Sertić, Miranda, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb,
Institut za antropologiju,
Klinički bolnički centar Zagreb,
PLIVA HRVATSKA d.o.o.
Profili:
Lu Turković
(autor)
Biljana Nigović
(autor)
Irena Radić
(autor)
Tajana Silovski
(autor)
Miranda Sertić
(autor)
Iva Šunić
(autor)
Luka Bočkor
(autor)