Pregled bibliografske jedinice broj: 1147055
O popularnosti dominikanaca među dalmatinskim oporučiteljima i njihovom utjecaju na pobožnost od druge polovine 13. do početka 15. stoljeća. Primjer zadarske komune
O popularnosti dominikanaca među dalmatinskim oporučiteljima i njihovom utjecaju na pobožnost od druge polovine 13. do početka 15. stoljeća. Primjer zadarske komune // Dominikanci na hrvatskim prostorima 1221. – 2021.
Dubrovnik, Hrvatska, 2021. str. 24-24 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1147055 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O popularnosti dominikanaca među dalmatinskim
oporučiteljima i njihovom utjecaju na pobožnost
od druge polovine 13. do početka 15. stoljeća. Primjer zadarske komune
(On Popularity of Dominicans among Dalmatian testators and on their influence on piety from the second half of the thirteenth century until the beginning of the fifteenth century. The case of Zadar)
Autori
Ladić, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Dominikanci na hrvatskim prostorima 1221. – 2021.
/ - , 2021, 24-24
Skup
Dominikanci na hrvatskim prostorima 1221. – 2021.
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 24.09.2021. - 25.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
dominikanci, siromašni redovi, Dalmacija, Zadar, kasni srednji vijek, oporučna darivanja
(Dominicans, mendicants, Dalmatia, Zadar, the late medieval period, testamentary bequests)
Sažetak
Na temelju oporuka, kodicila oporuka i brevijara oporuka stanovnika zadarske komune autor u izlaganju razmatra proces favoriziranja dominikanaca kao primatelja legata svih vrsta: pokretnina i nekretnina te novčanih legata u kasnom srednjem vijeku. Također razmatra društvene skupine oporučitelja koje su osobito bile naklonjene dominikancima, ali i ostalim siromašnim redovima, unutar tzv. socijalnog kršćanstva koje je svoj vrhunac dostiglo upravo u kasnom srednjem vijeku. Razmatrani izvori pokazuju da su dominikanci, franjevci i klarise, kao i njihovi konventi u Zadru, primali najveći broj i najraznovrsnije legate usmjerene za spas duša oporučitelja, ad pias causas ili pro amore Dei. Legati zadarskih oporučitelja također ukazuju na utjecaj dominikanaca i drugih siromašnih redova na kreiranje pojedinih aspekata tzv. pučke pobožnosti, kao što su izražavanje solidarnosti i milosrđa prema Kristovim siromasima, siromašnim patricijskim i pučkim djevojkama, bolesnima i starima ili djeci rođenoj izvan braka. Intenziviranje izgradnje hospitala i leprozorija u gradovima i izvan njih također je odraz mendikantskih teoloških promišljanja, baš kao i propovjedničko pozivanje, osobito dominikanaca (počevši od sv. Klare i sv. Bernardina iz Siene), na intenziviranje prokreacije u vremenima kada su razne epidemije utjecale na depopulaciju Zadra i ostalih dalmatinskih komuna. Treba istaknuti da su život u siromaštvu, asketizam i prakticiranje namjerne izolacije od ostatka urbane populacije doveli i do ponovnog procvata pustinjačkog života, o čemu nam kazuje porast broja rekluza i heremita u gradovima i distriktiuma. Svi spomenuti aspekti pobožnosti „socijalnog kršćanstva“ primjećuju se kako u našim kasnosrednjovjekovnim komunama tako i u ostalim europskim urbanim i ruralnim sredinama, a što ukazuje na snažne religijske kontakte između raznih europskih regija, a osobito mediteranskih.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo, Teologija, Povijest, Interdisciplinarne humanističke znanosti