Pregled bibliografske jedinice broj: 114701
Kinetika toplinske razgradnje poliuretanskih elastomera
Kinetika toplinske razgradnje poliuretanskih elastomera // XVIII. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera / Stanka Zrnčević (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2003. str. 180-180 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 114701 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kinetika toplinske razgradnje poliuretanskih elastomera
(Kinetic of Thermal Degradation of Polyurethane Elastomers)
Autori
Govorčin-Bajsić, Emi ; Rek, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVIII. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
/ Stanka Zrnčević - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2003, 180-180
Skup
XVIII. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.02.2003. - 19.02.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Toplinska razgradnja; Poliuretanski elastomeri; Kinetika
(thermal degradation; polyurethane elastomers; kinetics)
Sažetak
U prethodnom radu (1) istraživali smo toplinsku razgradnju poliuretanskih (PU) elastomera u neizotermnim uvjetima metodom termogravimetrijske analize (TGA) uz brzinu zagrijavanja od 20 oC/min, u struji dušika. Istraživanja su provedena na neozračenim i UV ozračenim pripravcima PUR elastomera. Toplinska razgradnja odvija se u dva stupnja, prvi stupanj vezan je za toplinsku razgradnju tvrdog segmenta, a u drugom stupnju se razgrađuje meki segment. U nastavku istraživanja na ovom području, u ovom radu određeni su kinetički parametri, za iste pripravke PUR elastomera. Mjerenje je provedeno TG i DTG analizom, kinetički parametri dobiveni su primjenom Freeman-Carroll-ove metode. U radu su korišteni PUR elastomeri na osnovi polieter poliola, poli(oksitetrametilen) glikol (PTMO) molekulne mase M 1000 i M 2000 i poliesterskog tipa poliola, poli(kaprolakton) glikol (PCL), uz aromatski 4, 4-difenilmetan diizocijanat (MDI) i cikloalifatski diizocijanat 4, 4-dicikloheksilmetan diizocijanat (H12MDI). Kao produživač lanca korišten je 1, 4-butan diol (BD). Praćene su promjene kinetičkih parametara utjecajem vrste mekog i tvrdog segmenta, molekulne mase mekog segmenta i udjela tvrdog segmenta. Poliuretanski elastomeri na osnovi poliesterskog tipa poliola pokazuju veće vrijednosti Ea u oba stupnja razgradnje u odnosu na PUR elastomere na osnovi polieterskog mekog segmenta. Povećanje molekulne mase mekog segmenta Ea se povećava u prvom stupnju razgradnje dok se u drugom stupnju razgradnje smanjuje. Energija aktivacije kod PUR elastomera na osnovi cikloalifatskog diizocijanata ima manje vrijednosti u odnosu na aromatski tip diizocijanata. Svi ozračeni PUR sustavi osim PUR elastomera na osnovi cikloalifatskog tipa diizocijanata imaju veću energiju aktivacije u prvom stupnju razgradnje, kao posljedica heterogenog sastava i umreženja. Za drugi stupanj razgradnje Ea su uglavnom niže.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo