Pregled bibliografske jedinice broj: 1146425
Đurković S, Rađenović K, Žegura I i Pavlović S. Put u prosTRANStvo : transrodnost, transeksualnost, rodna nenormativnost
Đurković S, Rađenović K, Žegura I i Pavlović S. Put u prosTRANStvo : transrodnost, transeksualnost, rodna nenormativnost // Revija za sociologiju, 51 (2021), 2; 283-285 (domaća recenzija, prikaz, stručni)
CROSBI ID: 1146425 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Đurković S, Rađenović K, Žegura I i Pavlović S. Put u prosTRANStvo : transrodnost, transeksualnost, rodna nenormativnost
(Đurković S, Rađenović K, Žegura I i Pavlović S. The road to space: transgenderism, transsexuality, gender non-normativeness)
Autori
Rožman, Josipa
Izvornik
Revija za sociologiju (0350-154X) 51
(2021), 2;
283-285
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prikaz, stručni
Ključne riječi
transrodnost ; transeksualnost ; rodna nenormativnost
(transgenderism ; transsexuality ; gender non-normativeness)
Sažetak
Kad razgovaramo s ljudima o transrodnosti ili transeksualnosti, gotovo redovito nailazimo na nerazumijevanje i reakcije temeljene na predrasudama, stereotipima i strahu. Postoji par dominantnih stereotipa o transrodnim osobama u društvu, a prema Dujmović, Paganis, Theofilopoulos i Vajagić (2019), oni uključuju sljedeće: “Postoji samo jedan pravi način da budete istinski transrodna osoba – prave transrodne osobe podvrgavaju se liječenju i/ili prelaze na pravno priznavanje svog roda” ; “Transosobe žele i/ili mogu raditi samo kao seksualni/e radnici/e.” ; “Djeca LGBT osoba definitivno će postati LGBT” ; “LGBT osobe se rađaju (ili postaju) LGBT zbog specifičnih razloga / okolnosti” ; “LGBT osobe nisu sposobne odgajati djecu / djeca LGBT osoba će biti disfunkcionalna” ; “Transosobe su mentalno bolesne (shizofrenične, poremećene, disfunkcionalne itd)”. Knjiga zanimljivo i jasno opisuje vjerojatnost socijalne isključenosti svih “rodno nenormativnih” osoba kao i preporuke za njihovo socijalno uključivanje. Odlična je podrška za sve LGTIBIQ osobe, ali i važna za cjelokupnu populaciju s ciljem stjecanja znanja o toj temi. Osim za opću populaciju, publikacija je prigodna za profesore i studente društvenih znanosti (sociologija, psihologija, pedagogija, socijalni rad...) i medicinskog područja (medicina, sestrinstvo, primaljstvo) te svakako praktičarima (i edukantima) psihoterapije, napose seksualnim savjetnicima i terapeutima. Osim obrazovne, publikacija ima i kulturološku misiju – progovarajući o ovoj univerzalnoj temi, omogućuje “običnim” ljudima učenje o jednom važnom aspektu društvenih sloboda i temeljnih ljudskih prava. Očekujem da će stvarne priče i doživljaji opisani u publikaciji kod većine čitatelja/ čitateljica izazvati emotivnost i suosjećajnost, a stručna terminologija i znanstvene činjenice omogućiti im razumijevanje ove važne teme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus