Pregled bibliografske jedinice broj: 1146199
Konstrukcija rehabilitacijskog uređaja za stiskanje i otpuštanje šake
Konstrukcija rehabilitacijskog uređaja za stiskanje i otpuštanje šake, 2021., diplomski rad, diplomski, Tehnički fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 1146199 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Konstrukcija rehabilitacijskog uređaja za stiskanje
i otpuštanje šake
(Mechanical engineering design of a hand
rehabilitation design)
Autori
Zenzerović, Jasen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Tehnički fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
24.09
Godina
2021
Stranica
93
Mentor
Zelenika, Saša
Ključne riječi
šaka ; rehabilitacija ; egzoskelet
(hand ; rehabilitation ; exoskeleton)
Sažetak
U diplomskom radu obrađuje se tema razvoja uređaja za rehabilitaciju pokreta ljudske šake. Uređaj za rehabilitaciju i asistenciju pokreta šake još se naziva egzoskeletom. Rad započinje analizom anatomije i kinematike ljudske šake. Definirane su kosti i zglobovi koji čine strukturu šake te mišići i tetive pomoću kojih se ostvaruju pokreti prstiju. Rad se nastavlja upoznavanjem s trenutno postojećim egzoskeltima za rehabilitaciju stiskanja i otpuštanja šake. Egzoskelti se dijele na krute i mekane mehanizme. Kruti mehanizmi temelje se na sustavu polužica. Iako se smatraju prevladanima, potrebno je razumjeti njihov princip rada zbog boljeg razumijevanja problematike razvoja egzoskeleta. U drugu kategoriju svrstavaju se mekani mehanizmi. U mekane mehanizme spadaju elastični i prilagodljivi sustavi poput uređaja temeljenih na principima pneumatskih mišića, kabela i „shape memory alloy“ aktuatora. Pomoću znanja stečenog analizom anatomije ljudske šake i trenutno postojećih egzoskeleta, razvijaju se četiri koncepta uređaja za rehabilitaciju pokreta šake. Detaljnim opisom koncepata te njihovih prednosti i mana određuje se koji koncept zadovoljava uvjete za daljnju razradu. Odabran je egzoskelet temeljen na principima „push-pull“ kabela. Ostatak rada posvećen je konkretizaciji konstrukcije i načina rada odabranog koncepta egzoskeleta. Konstrukcija novog uređaja temelji se na relativno jednostavnoj i brzoj metodi izrade pomoću 3D tiska. Princip rada egzoskeleta temelji se na jeftinim i lako dostupnim elementima. Razvijena je pogonska jedinica s pet linearnih aktuatora, odnosno s mogućnošću kontrole svakog prsta zasebno, što omogućava najveću kompleksnost hvatova i rehabilitacije. Za smještaj linearnih aktuatora osmišljeno je kućišta koje se postavlja na prsa korisnika. Završni dio rada posvećen je definiranju jednostavne kontrolne jedinice s ciljem brze izrade prototipa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-uniri-tehnic-18-32 - Inovativne mehatroničke konstrukcije za pametna tehnološka rješenja (Zelenika, Saša, NadSve - Natječaj za dodjelu sredstava potpore znanstvenim istraživanjima na Sveučilištu u Rijeci za 2018. godinu - projekti iskusnih znanstvenika i umjetnika) ( CroRIS)
Ustanove:
Tehnički fakultet, Rijeka,
Sveučilište u Rijeci
Profili:
Saša Zelenika
(mentor)