Pregled bibliografske jedinice broj: 1145775
Sinteza aditiva za snižavanje tecišta na osnovi maleinskog anhidrida za dizelsko i biodizelsko gorivo
Sinteza aditiva za snižavanje tecišta na osnovi maleinskog anhidrida za dizelsko i biodizelsko gorivo, 2021., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1145775 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sinteza aditiva za snižavanje tecišta na osnovi maleinskog anhidrida za dizelsko i biodizelsko gorivo
(Synthesis of pour point additives based on maleic anhydride for diesel and biodiesel fuel)
Autori
Mišetić, Mislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
21.09
Godina
2021
Stranica
56
Mentor
Faraguna, Fabio
Neposredni voditelj
Pucko, Ivan
Ključne riječi
polimerni aditivi ; dizel ; biodizel ; funkcionalizacija ; tecište ; filtrabilnost
(polymer additives ; diesel ; biodiesel ; functionalization ; pour point ; cold filter plugging point)
Sažetak
Cilj ovog rada bio je provesti sintezu šest polimernih aditiva na osnovi maleinskog anhidrida i ispitati kako sintetizirani aditiv djeluje na niskotemperaturna svojstva dizelskog i biodizelskog goriva. Reakcijom polimerizacije sintetizirani su polimeri poli(maleinski anhidrid-ko-vinil-acetat) koristeći pri tome različite množinske omjere polaznih monomera (MA:VA=50:50 i 80:20). Nakon pročišćavanja uslijedila je funkcionalizacija polimernih molekula tijekom koje dolazi do otvaranja anhidridnog prstena i vezanja alkilnog lanca alkohola (heksanol, oktanol, dodekanol) na polimer reakcijom esterifikacije. Korištenjem triju alkohola ispitano je kako duljina alkilnog lanca alkohola utječe na topljivost polimernog aditiva u gorivu te na svojstva aditiviranog goriva. Čistoća polimernih aditiva nakon sinteze i tijekom pročišćavanja praćena je infracrvenom spektroskopijom s Fourierovom transformacijom (FTIR) i nuklearnom magnetskom rezonancijom (NMR). Kromatogafijom na propusnom gelu (GPC) određene su krivulje raspodjele molekulskih masa i prosjeci molekulskih masa pripremljenih aditiva. Diferencijalnom pretražnom kalorimetrijom (DSC) snimljeni su termogrami mješavina MAVA aditiva i goriva na temelju kojih je potvrđeno kako dodatak aditiva ima veći utjecaj na sniženje temperatura početka i maksimuma kristalizacije dizela u odnosu na biodizel. Prema standariziranim ispitnim metodama izvršena su mjerenja temperature tečenja (ASTM D 5950) i filtrabilnosti (EN 116) aditiviranih goriva iz kojih se zaključuje kako polimerni aditivi s dodekanolom ne utječu na filtrabilnost, ali snižavaju tecište dizelskog goriva. Najveći utjecaj na niskotemperaturna svojstva vidljiv je u slučaju korištenja aditiva s omjerom monomera 80:20 i dodekanolom kao sredstvom za funkcionalizaciju koji je snizio temperaturu tečenja dizelskog goriva za 21 °C. U slučaju korištenja biodizela, izmjereno je kako aditiv može smanjiti točku tečenja i točku filtrabilnosti goriva za do 3 °C.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2019-04-5242 - Razvoj funkcionalnih biogoriva i (bio)aditiva te ispitivanje primjenskih svojstava mješavina s mineralnim gorivima (FunBioFA) (Faraguna, Fabio, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Fabio Faraguna
(mentor)