Pregled bibliografske jedinice broj: 1145496
Učinak iona metala otpuštenih iz ortodontskih lukova na metaboličku aktivnost kvasca Saccharomyces cerevisiae
Učinak iona metala otpuštenih iz ortodontskih lukova na metaboličku aktivnost kvasca Saccharomyces cerevisiae, 2021., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet, Rijeka, Hrvatska
CROSBI ID: 1145496 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak iona metala otpuštenih iz ortodontskih lukova na metaboličku aktivnost kvasca Saccharomyces cerevisiae
(The effect of metal-ion released from different orthodontic arches to the metabolic activity of the Saccharomyces cerevisiae yeast)
Autori
Šaravanja, Izabela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka, Hrvatska
Datum
24.09
Godina
2021
Stranica
70
Mentor
Čanadi Jurešić, Gordana
Ključne riječi
ortodontski lukovi, ioni metala, Saccharomyces cerevisiae, metabolička aktivnost, oksidativni stres.
(orthodontic arches, metal ions, Saccharomyces cerevisiae, metabolic activity, oxidative stress)
Sažetak
Kvasac Saccharomyces cerevisiae godinama se koristi kao modelni organizam u cijelom nizu istraživanja. Tako se koristi i za proučavanje molekularnih mehanizama oksidativnog stresa te za proučavanje učinaka metalnih iona na metaboličku aktivnost stanica. Danas postoje raznolike tehnologije i materijali koji se koriste u dentalnoj medicini. Glavne karakteristike „dobrih“ dentalnih materijala su biokompatibilnost i fizikalne kvalitete (mehanička i termička otpornost). Dentalne legure u sebi najčešće sadrže nikal, titanij, krom, molibden, kobalt i sl. Poznato je da je nikal najalergeniji metal, da je krom često povezivan s oksidativnim stresom, no i ostali metali koji se nalaze u dentalnim legurama mogu biti potencijalno toksični. Legure "rematitan" i "remanium" često se koriste u izradi dentalnih lukova zbog svoje superelastičnosti, biokompatibilnosti i lakog rukovanja prilikom postavljanja ortodontskog aparata. U ovom istraživanju proučavano je kako će stanice kvasca reagirati na ione metala koji se otpuštaju iz dentalnih lukova „rematitan“ i „remanium“ te kakva će biti njihova metabolička aktivnost ako su izloženi ovim ionima. Za određivanje metaboličke aktivnosti korišteni su: test stanične proliferacije (XTT test), „Live/Dead Yeast Viability kit“ te AO/PI boja koja se koristi za brojanje stanica na LUNA-FLTM uređaju. Krivulja rasta stanica kvasca, tretiranih i netretiranih, većeg je porasta i pravilnijeg oblika kod stanica uzgajanih na YPD hranjivoj podlozi nego kod stanica uzgajanih u umjetnoj slini. U tom slučaju stanice su imale minimalan, čak i zanemariv porast. Kod stanične proliferacije primijećeno je da promjena medija ima utjecaj na odgovor stanica obaju sojeva kvasca. Divlji soj kvasca razvije određenu toleranciju i povećava se broj stanica bez obzira što u umjetnoj slini nema hranjivih tvari poput šećera. Metabolički aktivnih stanica, određenih FUN-1 bojom, podjednako je kod oba tretmana („rematitan“ i „remanium“), dok je nešto manji udio metabolički poremećenih stanica kod tretmana „rematitan“-om. Stanice tretirane metalnim ionima mijenjaju oblik i veličinu te rastu u nakupinama („klasteri“). Metalni ioni koji su se otpuštali iz ortodontskih lukova 7 dana pokazali su najveću toksičnost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Projekti:
--IPS-2020-01-7418 - Utvrđivanje pojavnosti, uzroka i štetnih učinaka oksidativnog stresa izazvanog uporabom fiksnih ortodontskih naprava (Čanadi-Jurešić, Gordana) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Gordana Čanadi Jurešić
(mentor)