Pregled bibliografske jedinice broj: 1145352
Sedimentološke značajke klastita na području Otruševca, sjeveroistočnog dijela Samoborskog gorja
Sedimentološke značajke klastita na području Otruševca, sjeveroistočnog dijela Samoborskog gorja, 2021., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Geološki odsjek, Zagreb
CROSBI ID: 1145352 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sedimentološke značajke klastita na području
Otruševca, sjeveroistočnog dijela Samoborskog gorja
(Sedimentological characteristics of clastic
deposits near Otruševec, northeastern part of the
Samoborsko gorje Hills)
Autori
Jakominić, Matija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet, Geološki odsjek
Mjesto
Zagreb
Datum
23.09
Godina
2021
Stranica
54+IX
Mentor
Gobo, Katarina
Ključne riječi
Samoborsko gorje, Otruševec, klastiti, pješčenjaci, siltit, perm, trijas, miocen, ugljen, taložni okoliši
(Samoborsko gorje Hills, Otruševec, clastic deposits, siltstone, Permian, Triassic, Miocene, coal, sedimentary environments)
Sažetak
U mjestu Otruševec, na sjeveroistočnom dijelu Samoborskog gorja, odrađen je terenski dio rada i prikupljeno je 17 uzoraka sa 17 točaka. Na daljnju laboratorijsku analizu uzeto je deset uzoraka. Od njih deset, šest je analizirano mikroskopski, a četiri makroskopski. Uzorci su podvrgnuti analizi brojanja zrna, kalcimetriji, petrografskoj analizi, analizi nanofosila i dijatomeja. Iz dobivenih rezultata bilo je moguće odrediti sastav pješčenjaka kao i njegovu vrstu prema različitim trokomponentnim dijagramima, odrediti podrijetlo materijala te donijeti zaključke o vrsti reljefa, klimatskim uvjetima i indeksima trošenja čestica. Od četiri pješčenjaka, jedan je svrstan u litične grauvake, dok ostala tri spadaju pod litične arenite. Daljnja je interpretacija dobivenih podataka ukazala na subhumidnu klimu u vrijeme taloženja, kao i na moguće brdoviti reljef te na metamorfno i sedimentno podrijetlo čestica. Pronađeni proslojci ugljena, crvenkasta boja pojedinih uzoraka te limonitizacija zrna, ukazuju na sezonske klimatske promjene subhumidne do moguće subaridne klime. Također, značajni udio olivina ukazuje na različitu stopu trošenja i višestruko recikliranje stabilnijih minerala. Fosilni ostaci nisu pronađeni u niti jednom uzorku pa je o starosti naslaga teže donositi konkretnije zaključke.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Katarina Gobo
(mentor)