Pregled bibliografske jedinice broj: 1144984
Diimidna redukcija i redukcija tri- i tetrapiridilporfirina s kositar(II) kloridom
Diimidna redukcija i redukcija tri- i tetrapiridilporfirina s kositar(II) kloridom, 2021., diplomski rad, diplomski, Odjel za biotehnologiju, Rijeka
CROSBI ID: 1144984 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Diimidna redukcija i redukcija tri- i
tetrapiridilporfirina s kositar(II) kloridom
(Diimide reduction and reduction of tri- and
tetrapyridylporphyrins with tin (II) chloride)
Autori
Rojnić, Barbara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Odjel za biotehnologiju
Mjesto
Rijeka
Datum
22.09
Godina
2021
Stranica
83
Mentor
Malatesti, Nela
Neposredni voditelj
Mušković, Martina
Ključne riječi
Fotodinamička terapija ; Fotosenzibilizatori ; Diimidna redukcija ; Redukcija uz SnCl2
(Photodynamic therapy ; Photosensitizers ; Diimide reduction ; SnCl2 reduction)
Sažetak
Fotodinamička terapija (PDT) je jedan od suvremenijih pristupa u liječenju tumora te je još uvijek u razvoju. Za PDT su potrebne tri komponente: fotosenzibilizator (PS), izvor svjetlosti i molekularni kisik. Uspješnost PDT- a ovisi o svojstvima PS-a, a trenutno su najčešće korišteni tetrapirolni makrocikli: porfirini, klorini i bakterioklorini. Klorini i bakterioklorini imaju jači apsorpcijski pik u crvenom području (~ 650 - 750 nm) od porfirina (~ 630 nm) te ih upravo to fizikalno svojstvo čini boljim fotosenzibilizatorima zato što svjetlost te valne duljine (~ 650 - 750 nm) dublje prodire u tkivo. Cilj ovog diplomskog bio je ispitati metode dobivanja klorina iz tetra- i tripiridilporfirina te su napravljeni razni pokušaji modifikacije diimidne redukcije i redukcije s kositar(II) kloridom (SnCl2). Reakcije su rađene na tri različita porfirina: 5, 10, 15, 20-tetrakis (3-piridil)porfirin (1), 5- (4-acetamidofenil)-10, 15, 20-tris(3- piridil)porfirin (2) i 5-(4- aminofenil)-10, 15, 20-tris(3-piridil)porfirin (3). Dobiveni rezultati pokazali su da je redukcija porfirina s SnCl2 regioselektivna te u reakciji s porfirinom 2 daje gotovo isključivo klorin 9. U diimidnoj redukciji nastaje smjesa produkata (početni porfirin, klorin, bakterioklorin, izobakterioklorin) koju je teško odvojiti te se u ovom slučaju najbolje pokazala oksidacija produkata diimidne redukcije do klorina. Oksidacijom bakterioklorina 8 nastaje klorin 10 s primjesama nečistoća. U budućim ispitivanjima trebalo bi optimizirati metode odvajanja te bi se u redukciji s SnCl2 trebalo ispitati bi li nastalo više klorina kada bi se dodalo više ekvivalenata SnCl2.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Rijeci-uniri-prirod-18-173 - Priprema lipidnih konjugata piridilporfirina, njihova karakterizacija i fotodinamička aktivnost (Malatesti, Nela, NadSve - UNIRI projekti 2018) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Rijeci - Odjel za biotehnologiju