Pregled bibliografske jedinice broj: 1144798
Antisemitizam i rasizam na XI. Olimpijskim igrama 1936. u Berlinu
Antisemitizam i rasizam na XI. Olimpijskim igrama 1936. u Berlinu, 2021., diplomski rad, preddiplomski, Kineziološki fakultet, Osijek
CROSBI ID: 1144798 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antisemitizam i rasizam na XI. Olimpijskim igrama
1936. u Berlinu
(Anti-Semitism and racism in the XI. 1936 Olympics in
Berlin)
Autori
Zgonjanin, Filip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Kineziološki fakultet
Mjesto
Osijek
Datum
21.09
Godina
2021
Stranica
49
Mentor
Kelam, Ivica
Ključne riječi
Olimpijske, igre, OI, 1936., Hitler, Njemačka, Owens, politika, sport, Židovi, nacisti
(Olympics, games, 1936., Hitler, Germany, Owens, politics, sports, Jews, Nazis)
Sažetak
XI. Olimpijske igre održane su 1936. godine u Berlinu u Njemačkoj. U godinama koje su prethodile politička situacija u Njemačkoj bila je veoma neizvjesna, tim više kada je 1933. na vlast došao Adolf Hitler. Uslijedila je masovna nacistička propaganda sa naglaskom na anti-semitizam i rasizam što je uglavnom značilo progon Židova, Roma i homoseksualaca. Spomenuto se posebno odrazilo na tretmanu navedenih manjina na Olimpijskim igrama, s obzirom da su nacisti zahtijevali izbacivanje Židova iz njemačke reprezentacije svakog sporta. Uz prijetnje bojkota Amerike, Francuske i Velike Britanije koje se u konačnici nisu ostvarile, Igre su ipak održane. Jesse Owens ostaje zapamćen u povijesti kao afro- amerikanac koji je te godine osvojio četiri zlatne medalje. Osim toga, medalje je osvojilo i devet Židova različitih nacionalnosti. Njemačka je osvojila 89 medalja 1936. godine, što je više od bilo koje druge države prisutne na OI. Događaj je na stadionu posjetilo oko 110 000 gledatelja, a javnost širom svijeta mogla je pratiti Igre putem radijskog prijenosa čiji se doseg procjenjuje na oko 300 milijuna ljudi. Igre 1936. su također prvi sportski događaj ikad za koji je bio moguć televizijski prijenos, makar samo lokalno, unutar Berlina. Nacisti su osigurali gledateljima i slušateljima spektakl zahvaljujući akumuliranom znanju u području propagande i naprednim tehnološkim mogućnostima, zbog čega se smatra kako su Olimpijske igre 1936. godine prve moderne OI, budući da su kamen temeljac za sve nadolazeće Igre sa tehnološkog i medijskog aspekta. Nažalost, svaki novčić ima dvije strane, pa se tako Igre 1936. godine pamte i po militarizaciji i politizaciji sporta po prvi put u ovakvom intenzitetu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Filozofija, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)