Pregled bibliografske jedinice broj: 1144580
Socio-ekonomski aspekti položaja žena u Cetinskoj krajini
Socio-ekonomski aspekti položaja žena u Cetinskoj krajini // Knjiga sažetaka II. međunarodnog stručno- znanstvenog skupa - Inovacije: Jamstvo budućnosti agrobiznisa u Hrvatskoj / Svržnjak, Kristina ; Čehić, Ana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko agroekonomsko društvo (HAED), 2020. str. 52-53 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1144580 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Socio-ekonomski aspekti položaja žena u Cetinskoj
krajini
(Socio-economic aspects of the position of women
in the Cetina region)
Autori
Relja, Renata ; Popović, Toni ; Domazet Lošo, Sara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka II. međunarodnog stručno- znanstvenog skupa - Inovacije: Jamstvo budućnosti agrobiznisa u Hrvatskoj
/ Svržnjak, Kristina ; Čehić, Ana - Zagreb : Hrvatsko agroekonomsko društvo (HAED), 2020, 52-53
ISBN
978-953-48919-1-9
Skup
II. međunarodni znanstveno-stručni skup Inovacije: Jamstvo budućnosti agrobiznisa u Hrvatskoj
Mjesto i datum
Križevci, Hrvatska, 27.11.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
položaj žena, Cetinska krajina, rad, obrazovanje, slobodno vrijeme
(position of women, Cetina region, work, education, leisure)
Sažetak
U ovom istraživanju položaj žena u Cetinskoj krajini prikazan je kroz međuodnos socioekonomskih aspekata: obrazovanja, zaposlenosti i slobodnog vremena. U tome smislu, postavljeni su sljedeći istraživački ciljevi pri čemu je ispitana: povezanost obrazovanja i zaposlenosti, zadovoljstvo prihodima i poslovima ; procjena mogućnosti zapošljavanja žena u Cetinskoj krajini ; sudjelovanje u obiteljskim obvezama te zadovoljstvo oblicima provođenja slobodnog vremena. Istraživanje je provedeno tijekom svibnja 2017. godine na uzorku od 300 ispitanica. Rezultati pokazuju da starije žene imaju niži stupanj obrazovanja, a žene s nižim stupnjem obrazovanja češće su i nezaposlene. Udio nepismenih žena kao i udio žena bez škole na ovom području najviši je među ženama starijim od 65 godina. Stope zaposlenosti žena u Cetinskoj krajini najviše su u gradu Sinju, a ispitanice su procijenile kako su mogućnosti zapošljavanja na ovom području bolje nego prije dvadeset godina. Nadalje, ispitanice su potvrdile kako su prilično zadovoljne poslom koji sada rade, ali nisu zadovoljne mjesečnim prihodima. Prisutnost podjele na muške i ženske poslove unutar kućanstva potvrđena je i u ovom istraživanju gdje su ispitanice navele kako u nekim obvezama u obitelji sudjeluju češće nego muškarci. S obzirom na obveze u obitelji i na poslu, žene ipak imaju dovoljno slobodnog vremena te ističu kako su zadovoljne i načinima na koje ga provode.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet u Splitu