Pregled bibliografske jedinice broj: 1144521
Pandemija COVID-19 kao čimbenik od utjecaja na tehnološke procese i kvalitetu usluge prihvata i otpreme putnika u zračnoj luci
Pandemija COVID-19 kao čimbenik od utjecaja na tehnološke procese i kvalitetu usluge prihvata i otpreme putnika u zračnoj luci // 22. međunarodni simpozij o kvaliteti "Kvaliteta - jučer, danas, sutra" - zbornik radova / Drljača, Miroslav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo menadžera kvalitete, 2021. str. 175-188 doi:10.52730/KBRD2988 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1144521 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pandemija COVID-19 kao čimbenik od utjecaja na tehnološke procese i kvalitetu usluge prihvata i otpreme putnika u zračnoj luci
(Covid-19 Pandemic as a Factor of Impact on Technological Processes and Quality of Passenger Handling Service at the Airport)
Autori
Boc, Karmela ; Štimac, Igor ; Bračić, Matija ; Pivac, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
22. međunarodni simpozij o kvaliteti "Kvaliteta - jučer, danas, sutra" - zbornik radova
/ Drljača, Miroslav - Zagreb : Hrvatsko društvo menadžera kvalitete, 2021, 175-188
Skup
22. Međunarodni simpozij o kvaliteti: „Kvaliteta – jučer, danas, sutra“
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 09.06.2021. - 11.06.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
COVID-19 pandemija ; tokovi putnika i prtljage na zračnoj luci ; beskontaktne tehnologije
(COVID-19 pandemic ; airport passenger and baggage flow ; touchless technologies)
Sažetak
Na razvoj zračnog prometa kroz godine utjecale su različite krize, no niti jedna s intenzitetom kao COVID-19 pandemija. Prema prognozama Međunarodnog udruženja zračnih prijevoznika (engl. IATA – International Air Transport Association), do kraja 2020. godine očekuje se da će se godišnje ostvarenje putničkih kilometara na globalnoj razini smanjiti za prosječno 66%. Posljedice COVID-19 pandemije prepoznaju se, ne samo u smanjenju veličine prometa i financijskoj nestabilnosti svih dionika u zračnom prometu, nego i u infrastrukturnim i operativnim prilagodbama zračnih luka prvenstveno u segmentu tokova putnika i prtljage. Iako razvoj tehnologije i inovacija značajno napreduje, nedvojbeno je da će trenutna pandemija COVID-19 biti poticaj za ubrzanu implementaciju tehničko-tehnoloških rješenja u procesu prihvata i otpreme putnika u zračnom prometu. Automatizacija zračnih luka jest ključ učinkovitih aerodromskih operacija. Iako su beskontaktne tehnologije u tokovima putnika i prtljage već, u određenoj mjeri, implementirane na zračnim lukama u svijetu, posebno na onim razvijenijima, COVID-19 pandemija imat će znatan utjecaj na općeprihvaćene prakse u procesuiranju putnika, povećanju udjela beskontaktnih tehnologija, ubrzanoj implementaciji biometrije i zdravstvene kontrole te fleksibilnosti pružanja usluge. Nadalje, kroz spremnost i brzinu u uvođenju navedenih promjena, identificirat će se i razina kvalitete pružene usluge putniku. Kratkoročna i dugoročna budućnost zračnih luka neće biti jednostavna, ali one zračne luke koje prepoznaju važnost rješavanja promijenjenih potreba putnika i zaposlenika te koje pokažu sposobnost promjene i prilagodbe odmah u razdoblju oporavka, ostvarit će najveći uspjeh.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet prometnih znanosti, Zagreb