Pregled bibliografske jedinice broj: 1144373
Faktorska struktura testova brzine i koordinacije
Faktorska struktura testova brzine i koordinacije // XII International scientific conference , , Improving the quality of life of children and youth'' / Nikolić, Milena ; Vantić - Tanjić, Međina (ur.).
Tuzla: Udruženje za podršku i kreativni razvoj djece i mladih ; Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Univerziteta u Tuzli, 2021. str. 807-814 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1144373 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Faktorska struktura testova brzine i koordinacije
(Factor structure of speed and coordination tests)
Autori
Lorger, Marija, Prskalo, Ivan, Tomić, Draženko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
XII International scientific conference , , Improving the quality of life of children and youth''
/ Nikolić, Milena ; Vantić - Tanjić, Međina - Tuzla : Udruženje za podršku i kreativni razvoj djece i mladih ; Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Univerziteta u Tuzli, 2021, 807-814
Skup
XII. Međunarodna naučno-stručna konferencija „Unapređenje kvalitete života djece i mladih"
Mjesto i datum
Sunčana obala, Bugarska, 25.06.2021. - 27.06.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
dijagnostika, metrijske karakteristike, motoričke sposobnosti, motorički testovi
(diagnostics, mtric characteristics, motor skills, motor test)
Sažetak
Na uzorku od 23 studentice Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Odsjeka u Petrinji provedeno je istraživanje u svrhu provjere metrijskih karakteristika dvaju motoričkih testova brzine i koordinacije. Zadatak prvog testa je bio pravolinijsko trčanje maksimalnom brzinom na dionici od 10 metara iz visokog starta. Zadatak drugog testa bilo je trčanje maksimalnom brzinom između prepreka na dionici od 10 metara (slalom trčanje). Mjerenje je provedeno u dva pokušaja za svaki test. Obadva testa pokazala su dobra metrijska svojstva u području prosječne korelacije među česticama (0.47 i 0.67). Nižu vrijednost interne pouzdanosti testa imao je test pravolinijskog trčanja ( Cα =.0.64) što je na samoj granici pouzdanosti i pokazuje da je za bolju provjeru pouzdanosti ovoga testa potrebno izvesti veći broj mjerenja, odnosno povećati broj njegovih čestica. Bolja metrijska svojstva u vrijednostima korelacije (0.67) i u internoj pouzdanosti pokazao je test trčanja između prepreka ( Cα = 0.79). To je zadovoljavajuća vrijednost pouzdanosti koja bi vjerojatno bila još bolja s većim brojem ponavljanja ovoga testa. Ipak vrijednosti projekcija na faktore (bez obzira na relativno nisku vrijednost Cα kod pravolinijskog trčanja) pokazala su dobru zasićenost faktora kod obadva testa. Može se stoga reći da svaki test mjeri jedan predmet mjerenja, odnosno brzinu trčanja pravolinijski i koordinaciju tijela u trčanju između prepreka. Radi točnije provjere metrijskih karakteristika ovih testova preporuča se provesti mjerenje na osjetno većem broju ispitanika i sa većim brojem ponavljanja testova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kineziologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Učiteljski fakultet, Zagreb