Pregled bibliografske jedinice broj: 1143779
Planiranje upravljanja i obnova suhih travnjaka Dinare za očuvanje biološke raznolikosti i podršku održivom razvoju
Planiranje upravljanja i obnova suhih travnjaka Dinare za očuvanje biološke raznolikosti i podršku održivom razvoju // Zbornika sažetaka 56. hrvatskog i 16. međunarodnog simpozija agronoma / Rozman, Vlatka ; Antunović, Zvonko (ur.).
Vodice, Hrvatska: Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021. str. 30-31 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1143779 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Planiranje upravljanja i obnova suhih travnjaka
Dinare za očuvanje
biološke raznolikosti i podršku održivom
razvoju
(Management planning and restoration of Dinara
dry grasslands to save
biodiversity and support sustainable
development)
Autori
Kutnjak, Hrvoje ; Budinski, Ivan ; Ratković, Sven ; Škunca, Luka ; Šunjić, Zoran ; Hudina, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornika sažetaka 56. hrvatskog i 16. međunarodnog simpozija agronoma
/ Rozman, Vlatka ; Antunović, Zvonko - : Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021, 30-31
Skup
56. hrvatski i 16. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 05.09.2021. - 10.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Dinara, pašnjaci, LIFE, bioraznolikost, ptice
(Dinara, pastures, LIFE, biodiversity, birds)
Sažetak
Početkom 2020. godine je započet trogodišnji projekt „Dinara back to LIFE“ kojem zadatak planiranje upravljanja i obnova suhih travnjaka Dinare u cilju očuvanja biološke raznolikosti i podrške održivom razvoju. U projektu sudjeluju Udruga Biom, Hrvatske šume d.d., Lokalna akcijska grupa „Cetinska krajina“ i Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet. Projekt uključuje stručne konzervacijske aktivnosti za restauriranje suhih travnjaka kroz krčenje, kontrolirano paljenje i uspostavu održivih modela napasivanja kao i istraživačke aktivnosti koje se odnose na utvrđivanje produktivnosti inventarizaciju i kartiranje travnjaka. U sklopu inventarizacije travnjaka provedena su floristička istraživanja kojim su utvrđeni travnjački stanišni tipovi i popisane biljne vrste te su prikupljani uzorci biljne mase s travnjaka za procjenu produktivnosti i njihovog pašnjačkog potencijala. Ustanovljeno je 238 biljnih vrsta te je mjeren proljetni i ljetni prinos travnjaka. Utvrđen široki raspon produktivnosti travnjaka koja može dosezati i 3, 8 t ha-1 suhe tvari. Osim flore istraživane su i ptice ovisne o dinarskom tipu staništa kao što su vrtna strnadica (Emberiza hortulana), kratkoprsta ševa (Calandrella brachydactyla) i ćukavica (Burhinus oedicnemus) čija je pojavnost kartirana. Ovim istraživanjem su dobiveni preliminarni podaci koji će biti ugrađeni u završne rezultate projekta koji će u konačnici pomoći izradi smjernica za upravljanje travnjacima i njihovim održivim korištenjem na području Dinare.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne prirodne znanosti, Poljoprivreda (agronomija), Interdisciplinarne biotehničke znanosti, Interdisciplinarne društvene znanosti
Napomena
Ovaj rad je napravljen sredstvima EU u sklopu
projekta Dinara Back to LIFE (LIFE18
NAT/HR/00084).