Pregled bibliografske jedinice broj: 1143727
Polimorfizam pojedinačnog nukleotida – metoda u istraživanju rezistetnosti kukuruzne zlatice
Polimorfizam pojedinačnog nukleotida – metoda u istraživanju rezistetnosti kukuruzne zlatice // Book of Abstracts 56th Croatian and 16th International Symposium on Agriculture
Vodice, Hrvatska, 2021. str. 269-270 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1143727 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Polimorfizam pojedinačnog nukleotida – metoda u
istraživanju rezistetnosti kukuruzne zlatice
(Single nucleotide polymorphisms (SNPs) – novel
application to investigate pest resistance in the
Western Corn Rootworm)
Autori
Kadoić Balaško, Martina ; Mikac, Katarina M. ; Bažok, Renata ; Lemic, Darija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Book of Abstracts 56th Croatian and 16th International Symposium on Agriculture
/ - , 2021, 269-270
Skup
56. hrvatski i 16. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 05.09.2021. - 10.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Diabrotica virgifera virgifera, rezistetnost, SNP, anti-resistentna strategija
(Diabrotica virgiferaa virgifera, resistance, SNPs, anti-resistance strategy)
Sažetak
Kukuruzna zlatica, (Diabrotica virgifera virgifera LeConte) najvažniji je štetnik kukuruza na području SAD-a i Europe. Već više od desetljeća populacijska genetika koristi se za evaluaciju učinkovitosti provedenih mjera suzbijanja ovoga štetnika u Hrvatskoj, a pokazala se korisnim i u razumijevanju invazijskog širenja štetnika kroz Hrvatsku i u druge susjedne države. Provedena genetska istraživanja kukuruzne zlatice utvrdila su osnovne informacije vezane uz njene alele i haplotipove u SAD-u i Europi. Polimorfizam pojedinačnog nukleotida (SNP, od engl. single nucleotide polymorphism) novija je metoda analize cijelog genoma utvrđivanjem polimorfizma. Primjena SNP-ova u nemodelnim organizmima postala je pristupačno i lako dostupno sredstvo za generiranje važnih podataka o brojnim vrstama što bi inače bilo nemoguće zbog visokih troškova i često nedostatka stručnosti laboratorijskog osoblja. Zbog velikog broja SNPs-a (od tisuće do milijuna) koji se lako generiraju u jednom slijedu, nadmašili su mikrosatelite u izboru istraživačkog alata kada je u pitanju utvrđivanje populacijske genetike neke vrste. S obzirom na najnoviju tehnologiju u sekvenciranju i sada već rutinsku upotrebu genotipizacije sekvenciranjem SNPs-a, analizirali smo veći broj uzoraka iz više populacija kako bi dobili bolje rezultate koji bi detektirali promjenu genoma kukuruzne zlatice na malim (intra-populacijski) i velikim (inter- populacijski) geografskim površinama. U radu će biti prikazani preliminarni rezultati SNP analize te genetska struktura, diferencijacija i protok gena unutar i između populacija kukuruzne zlatice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Interdisciplinarne biotehničke znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb