Pregled bibliografske jedinice broj: 1143654
Kriteriji i odabir spomeničkih knjižničnih fondova za registraciju: primjer knjižnice H. Weissmana u Muzeju Slavonije
Kriteriji i odabir spomeničkih knjižničnih fondova za registraciju: primjer knjižnice H. Weissmana u Muzeju Slavonije, 2012., diplomski rad, preddiplomski, Filozofski fakultet Osijek / Odsjek za informacijske znanosti, Osijek
CROSBI ID: 1143654 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kriteriji i odabir spomeničkih knjižničnih fondova za registraciju: primjer knjižnice H. Weissmana u Muzeju Slavonije
(Selection criteria for registration of memorial library collections: example of the H. Weissman?s library at the Museum of Slavonia)
Autori
Radišić, Romana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Filozofski fakultet Osijek / Odsjek za informacijske znanosti
Mjesto
Osijek
Datum
05.10
Godina
2012
Stranica
23
Mentor
Hasenay, Damir ; Lacović , Darko
Ključne riječi
Muzej Slavonije ; knjižnica Hermanna Weissmanna ; kulturna dobra ; baštinske zbirke ; registracija ; baštinske ustanove
(Museum of Slavonia ; Hermann Weissmann library ; cultural heritage ; heritage collections ; registration ; heritage institutions)
Sažetak
U radu se najprije pojašnjava kulturna i knjižnična baština, a potom se opisuje zaštita pisane baštine kroz Program zaštite i očuvanja knjižnične građe koja ima svojstvo kulturnog dobra te se donose ciljevi i svrha programa, kao i problemi koji su se pokazali učestalima prilikom njegove provedbe. Nadalje, rad daje pregled pravnih aspekata registracije građe kao kulturnog dobra i potencijalnih problema na koje knjižnice mogu naići, kao i moguća rješenja. U radu se spominju i dvije knjižnice, ona obitelji Mažuranić-Brlić-Ružić i knjižnica M. D. Grmeka, koje su zaštićene kao kulturno dobro i dana je usporedba s knjižnicom H. Weissmanna. Rad donosi i primjere suradnje kulturnih ustanova u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi gdje su sveučilišta surađivala s knjižnicama, ali i muzejima te se donosi primjer dobre suradnje Muzeja Slavonije s Odsjekom za informacijske znanosti u Osijeku. Isto tako, izneseni su neki teoretski i praktični problemi na području suradnje i komunikacije baštinskih ustanova. Poseban osvrt u radu stavljen je na knjižnicu osječkog odvjetnika Hermanna Weissmanna čija se knjižna zbirka od 1945. godine, slučajem okolnosti, nalazi u Muzeju Slavonije. To je knjižnica koja još nije pod zaštitom jer je u tijeku provedba nužnih radnji za mogućnost kandidature. U radu se iznosi kulturni i društveni značaj knjižnice, ali i mogućnost korištenja knjižnice u znanstvene svrhe. Svaka je knjižnica po sebi jedinstvena na neki način, no ova knjižnica posebna je i po tome što jedina na ovim prostorima okuplja toliku količinu građe na temu prava, a ujedno je i dostupna javnosti. Kulturnom značaju knjižnice svakako doprinosi i broj knjiga tiskanih do 1835., čak njih 156 koje pripadaju hrvatskoj staroj knjizi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek