Pregled bibliografske jedinice broj: 1143467
Kemijski aditivi prisutni u plastici
Kemijski aditivi prisutni u plastici, 2021., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1143467 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kemijski aditivi prisutni u plastici
(Chemical additives present in plastics)
Autori
Zovko, Katarina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
13.09
Godina
2021
Stranica
38
Mentor
Kučić Grgić, Dajana
Neposredni voditelj
Miloloža, Martina
Ključne riječi
Plastika ; Kemijski aditivi ; Ekotoksikološka ispitivanja
(Plastics ; Chemical additives ; Ecotoxicology tests)
Sažetak
Sve veću uporabu u svakodnevnom životu, plastika duguje svojim dobrim funkcionalnim svojstvima, jednostavnoj obradi i niskim troškovima proizvodnje. Pored niza dobrih svojstava, velike količine plastike predstavljaju značajne izazove jer završavaju nezbrinute u okolišu, gdje je posebno ugrožen vodeni okoliš. Tome ne ide u prilog iznimna otpornost na vanjske uvjete, složena razgradnja, te izdržljivost i dugotrajnost. Mnoge životinje hranu zamjenjuju plastičnim otpadom, čime plastika ulazi u hranidbeni lanac i time izravno prijeti i ljudskom zdravlju. Stvar čini dodatno složenom razni aditivi koji se dodaju u svrhu modifikacije svojstava i jednostavnije obrade. Plastifikatori, punila, stabilizatori, usporivači gorenja i bojila samo su neki od primjera glavnih skupina aditiva. Iako je većina neophodna i iznimno korisna za primjenu i razvoj plastike, postoje i toksični aditivi koji su se sve do unazad par godina redovno dodavali plastici. Danas je njihovo korištenje i količina ograničena posebnim regulacijama i konvencijama, a svrstani su u skupine kao što su endokrini disruptori (ED) ili postojane organske onečišćujuće tvari (eng. Persistent Organic Pollutants, POPs). Za potpuno razumijevanje i osvješćivanje utjecaja aditiva i plastike na okoliš i organizme važna su ekotoksikološka istraživanja. Životinje su česti laboratorijski modeli kod takvih istraživanja, ali u novije vrijeme sve češće bivaju zamijenjeni matematičkim i simulacijskim modelima. U ovom radu dati će se pregledni dio o vrstama plastike i aditiva, te dosadašnja ekotoksikološka istraživanja provedena na aditivima polibromiranih difenil etera i teških metala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-9661 - Primjena naprednih tehnologija obrade voda za uklanjanje mikroplastike (AdWaTMiR) (Bolanča, Tomislav, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb