Pregled bibliografske jedinice broj: 1143406
Transport upućen u Auschwitz iz Vinkovaca u kolovozu 1942. i sudbina srijemskih i bijeljinskih Židova za vrijeme Drugoga svjetskog rata
Transport upućen u Auschwitz iz Vinkovaca u kolovozu 1942. i sudbina srijemskih i bijeljinskih Židova za vrijeme Drugoga svjetskog rata // Časopis za suvremenu povijest, 53 (2021), 2; 611-660 doi:10.22586/csp.v53i2.13693 (međunarodna recenzija, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1143406 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Transport upućen u Auschwitz iz Vinkovaca u
kolovozu 1942. i sudbina srijemskih i
bijeljinskih Židova za vrijeme Drugoga
svjetskog rata
(Transport Sent to Auschwitz from Vinkovci in
August 1942 and the Fate of Syrmian Jews and
Jews from Bijeljina during World War II)
Autori
Bućin, Rajka
Izvornik
Časopis za suvremenu povijest (0590-9597) 53
(2021), 2;
611-660
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
Nezavisna Država Hrvatska ; holokaust ; Auschwitz ; Jasenovac ; sabirni logor u Vinkovcima ; Srijem ; Bijeljina
(Independent State of Croatia (ISC) ; Holocaust ; Auschwitz ; Jasenovac ; detention camp in Vinkovci ; Syrmia ; Bijeljina)
Sažetak
U logor Auschwitz s područja Nezavisne Države Hrvatske bilo je u kolovozu 1942. upućeno pet transporta s oko 5000 Židova. Među njima je bio i transport iz Vinkovaca, koji je odande krenuo 19. kolovoza, a stigao 22. kolovoza 1942. godine. Bio je sastavljen od oko 1000 Židova s područja Srijema, tada u okviru velikih župa Vuka i Posavje (Ilok, Vukovar, Županja, Srijemska odnosno Hrvatska Mitrovica, Ruma, Šid, Stara Pazova), te ostatka židovske zajednice s područja kotara Bijeljina. Nakon što su od svibnja do kraja srpnja 1942. masovne deportacije Židova iz Srijema (Vinkovci, Zemun, Stara Pazova) u nekoliko navrata bile upućene u logore Jasenovac i Stara Gradiška, transportom iz kolovoza 1942. holokaust na području Srijema i Bijeljine uglavnom je okončan. Izuzeti su Židovi koji su bili u mješovitom braku, zdravstveni radnici i članovi njihovih obitelji te osobe koje su dobile poštedu na temelju pojedinačnih intervencija. Oni su obuhvaćeni deportacijama koje su uslijedile 1943. godine. Rad se osvrće i na prethodne deportacije te donosi nove spoznaje o osobama registriranima u knjigama mrtvih u Auschwitzu, deportiranima iz Vinkovaca i Zemuna u logore Jasenovac i Stara Gradiška, ali i druge spoznaje o povijesti holokausta na tom području Nezavisne Države Hrvatske. U istraživanju su korišteni izvorni dokumenti iz Hrvatskoga državnog arhiva, Arhiva Vojvodine, Arhiva Jugoslavije, Jevrejskoga istorijskog muzeja, Državnoga muzeja Auschwitz- Birkenau i drugih baštinskih ustanova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Hrvatska bibliografija, niz b
- ERIHPLUS
- Urlichsweb, Global Serials Directory