Pregled bibliografske jedinice broj: 1143387
Elektronički monitoring u suvremenom kaznenom pravu i Hrvatskoj – alternativa kazni zatvora i panceja za prenapučenost zatvora ili samo još jedan od načina nadzora izvršavanja sankcija i mjera
Elektronički monitoring u suvremenom kaznenom pravu i Hrvatskoj – alternativa kazni zatvora i panceja za prenapučenost zatvora ili samo još jedan od načina nadzora izvršavanja sankcija i mjera // Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, 58 (2021), 3; 743-762 (recenziran, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1143387 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Elektronički monitoring u suvremenom kaznenom
pravu i Hrvatskoj – alternativa kazni zatvora i
panceja za prenapučenost zatvora ili samo još
jedan od načina nadzora izvršavanja sankcija i
mjera
(Electronic Monitoring in Contemporary Criminal
Law and Croatia - an Alternative to Prison
Penalties and Panacea for Overcrowded Prisons
or Just Another Way of Monitoring the
Implementation of Sanctions and Measures)
Autori
Dragičević Prtenjača, Marta ; Gracin, Dijana
Izvornik
Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu (0584-9063) 58
(2021), 3;
743-762
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
elektronički monitoring ; alternativne sankcije ; kazna zatvora ; sankcije ; mjere
(electronic monitoring ; alternative sanctions ; imprisonment ; sanctions ; measures)
Sažetak
Rad se bavi elektroničkim monitoringom i njegovom primjenom u suvremenom kaznenom pravu s posebnim osvrtom na njegovu moguću primjenu u hrvatskom kaznenom pravu de lege ferenda. Začetke ima u Sjedinjenjem Američkim Državama (dalje: SAD) gdje se pojavio kao jedna od alternativa kazni zatvora odnosno kao specijalna vrsta sankcije, te ujedno i kao jedno od mogućih rješenja za ekonomsko i populacijsko rasterećenje zatvorskog sustava. U zemljama europskog kontinentalnog kruga najčešće je jedan od načina provođenja alternativa kazni zatvora (uvjetne osude, rada za opće dobro i dr.), načina izdržavanja kazne zatvora uvjetnog otpusta) ili drugih sankcija (sigurnosnih mjera) ili mjera tijekom kaznenog postupka (jamstva, istražnog zatvora i sl.). Ovim radom nastoji se ukazati na možebitne prednosti kao i na eventualne prigovore istaknute u vezi s njegovom primjenom, te prikazati mogućnosti njegove primjene u kaznenom pravu u američkim i europskim pravnim sustavima. U Hrvatskoj je bio primijenjen eksperimentalno u okviru pilot-projekta 2017. god. i pokazao je dobre rezultate. Sukladno tome, autorice predlažu njegovu širu primjenu i u hrvatskom kaznenom pravu i to kao jedan od načina nadzora tijekom kaznenog postupka ili tijekom izvršavanja sankcija i mjera, ili čak i umjesto kazne zatvora tijekom izdržavanja kazne zatvora u domu, kao što je to već učinjeno u brojnim državama u svijetu (SAD-u, Velikoj Britaniji, Belgiji i dr.), sve u cilju osuvremenjivanja i poboljšanja učinkovitosti postojećeg hrvatskog kaznenopravnog sustava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline