Pregled bibliografske jedinice broj: 1142805
Koštane ukosnice s glavom u obliku ženskog poprsja iz Murse
Koštane ukosnice s glavom u obliku ženskog poprsja iz Murse // Akta sa konferencije Nakit ostaje NAOS 2.0, Beograd, 24. – 25. oktobar 2019. / Proceedings from the Conference Jewellery remains NAOS 2.0, Belgrade, 24-25 October 2019 / Ignjatović, Milorad (ur.).
Beograd: Muzej grada Beograda, 2021. str. 97-109 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1142805 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Koštane ukosnice s glavom u obliku ženskog poprsja
iz Murse
(Bone Hairpins With The Head in the Shape of a
Woman’s Bust from Mursa)
Autori
Kovač, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Akta sa konferencije Nakit ostaje NAOS 2.0, Beograd, 24. – 25. oktobar 2019. / Proceedings from the Conference Jewellery remains NAOS 2.0, Belgrade, 24-25 October 2019
/ Ignjatović, Milorad - Beograd : Muzej grada Beograda, 2021, 97-109
ISBN
978-86-6433-038-1
Skup
Nakit ostaje NAOS 2.0
Mjesto i datum
Beograd, Srbija, 24.10.2019. - 25.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
koštane ukosnice, žensko poprsje, carice, portreti, Mursa, Panonija
(bone hairpins, female bust, empresses, portraits, Mursa, Pannonia)
Sažetak
Rad će predstaviti pet rimskih koštanih ukosnica s glavom u obliku ženskogpoprsja, koje su pronađene na području rimske Murse (Osijek, Hrvatska). Ove su antropo -morfne ukosnice, zbog svoje dekorativne pojavnosti, bile omiljen nakitni oblik u kosi bo- gatijih Rimljanki. Osim kao samostalan ukras, služile su i za pričvršćivanje perika, mrežica, vrpci i dijadema, a mogle su poslužiti i kao pomoć pri razdjeljivanju i oblikovanju frizure.Za ovaj tip ukosnica vjeruje se kako im porijeklo možemo tražiti u etrurskoj umjetno -sti, koja je voljela naglašavati portretne karakteristike na utilitarnim i ukrasno- utilitarnim predmetima. Moguće je da ova ženska poprsja predstavljaju portrete carica, te da su urimsko doba služile i kao neka vrsta propagandnog sredstva, ali moguće i portrete po - kojnica, simbolične portrete ili portrete boginja. Ovaj tip ukosnica mogao je biti izrađen vrlo jednostavno i shematizirano ili vrlo minuciozno, te pojedini primjerci izgledaju kao malene portretne skulpture. Pojedine primjerke ukosnica može se datirati na temeljustila frizure koji je prikazan na poprsju. Ovaj tip ukosnica tipičan je za doba Flavijevaca, Antonina i Severa, iako su poznati i primjerci iz klaudijevsko-neronovskog razdoblja, a traju sve do u kasnu antiku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija