Pregled bibliografske jedinice broj: 1142802
Enzimatska modifikacija površine poliesterske tkanine
Enzimatska modifikacija površine poliesterske tkanine, 2021., diplomski rad, preddiplomski, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1142802 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Enzimatska modifikacija površine poliesterske
tkanine
(Enzymatic modification of surface of polyester
fabric)
Autori
Mataković, Mateja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Tekstilno-tehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
07.09
Godina
2021
Stranica
46
Mentor
Tarbuk, Anita
Ključne riječi
hidroliza poliestera, lipaze, optičko bijeljenje, MMT, sposobnost upravljanja kapljevitom vlagom
(poly(ethylene-terephthalate) (PET), lipase, optical brigthening, MMT, liquid moisture management)
Sažetak
U završnom radu je istražena hidrofilnost/hidrofobnost enzimatski modificirane poliesterske tkanine uz usporedbu s konvencionalnom alkalnom hidrolizom. Detaljnim pregledom literature istraženo je kojim se sve enzimima može modificirati površina PET vlakana, uvjeti obrada, te postignuti učinci. Suradnjom sa znanstvenicima iz Tehnološkog fakulteta u Leskovcu provedena je hidroliza površine enzimima lipazama proizvedenim u laboratoriju na te mješavinom komercijalnih lipaza tvrtke Biocatalysts. Istražena je hidrofilnost/hidrofobnost kroz adsorpciju optičkog bjelila i određivanje sposobnosti upravljanja vlagom na uređaju za ispitivanje sposobnosti prijenosa vlage (Moisture management tester, MMT), SDL Atlas, prema AATCC TM 195-2017. Rezultati su uspoređeni s neobrađenim uzorkom i referentnim uzorkom (alkalna hidroliza). Optičko bjelilo Uvitex ERN-P primijenjeno je u tri koncentracije (1, 2 ; 2, 4 i 4 % na m.m.). Istražena je spektralna remisija, bjelina, te odstupanje tona od bijelog standarda. Pokazalo se da je koncentracija optičkog bjelila od 1, 2% optimalna. Pri višim koncentracijama dolazi do gašenja fluorescencije, što rezultira pomakom tona u plavo-zeleno. Enzimatski hidrolizirane tkanine postižu neznatno slabije učinke adsorpcije i hidrofilnosti od alkalne hidrolize, ali još uvijek znatno bolje od neobrađene PET tkanine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-8780 - Bolničke zaštitne tekstilije (HPROTEX) (Flinčec Grgac, Sandra, HRZZ - UIP-2017-05) ( CroRIS)
MZO-BIL-HR-SRB-2019-2020 - Bio-inovativni poliesteri (-) (Tarbuk, Anita; Đorđević, Dragan, MZO - Natječaj za sufinanciranje hrvatsko-srpskih znanstveno-istraživačkih projekata za 2019.-2020. godinu) ( CroRIS)
Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
Profili:
Anita Tarbuk
(mentor)