Pregled bibliografske jedinice broj: 1142654
INTELEKTUALNI KAPITAL KAO POKRETAČ FINANCIJSKE USPJEŠNOSTI PODUZEĆA
INTELEKTUALNI KAPITAL KAO POKRETAČ FINANCIJSKE USPJEŠNOSTI PODUZEĆA // Zbornik zadova Svezak II - stručni radovi 22. međunarodna znanstvena i stručna konferencija RiM / Jurić, Đ. (ur.).
Zagreb: Hrvatski računovođa i RRiF Visoka škola za financijski menadžment, 2021. str. 13-23 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1142654 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
INTELEKTUALNI KAPITAL KAO POKRETAČ FINANCIJSKE
USPJEŠNOSTI PODUZEĆA
(INTELLECTUAL CAPITAL AS A DRIVE OF FINANCIAL
SUCCESS OF A COMPANY)
Autori
Grabić, Josipa ; Ćukušić, Jagoda ; Vinšalek Stipić, Valentina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik zadova Svezak II - stručni radovi 22. međunarodna znanstvena i stručna konferencija RiM
/ Jurić, Đ. - Zagreb : Hrvatski računovođa i RRiF Visoka škola za financijski menadžment, 2021, 13-23
ISBN
978-953-7828-30-1
Skup
22. međunarodna znanstvena i stručna konferencija: Računovodstvo i menadžment (RiM)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.09.2021. - 10.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
intelektualni kapital, financijska uspješnost, konkurentnost, mjerenje intelektualnog kapitala
(intellectual capital, financial performance, competitiveness, measuring intellectual capital)
Sažetak
Intelektualni kapital promatra se kao važan čimbenik u inovacijama i rastu produktivnosti, konkurentnosti poslovanja i kao ekonomski učinak. Oduvijek se smatra da su najvažniji čimbenici uspješnog poslovanja ukupni prihodi i profit, međutim u novije vrijeme raste spoznaja da se uspješnost poslovanja više ne mjeri isključivo prema stvorenoj masi materijalne imovine, već prema sposobnosti poduzeća da efikasno stvara što više novo dodane vrijednosti. Intelektualni kapital postao je sve važnijim područjem istraživanja akademske zajednice, statističkih agencija i poslovnih organizacija. Intelektualni kapital kao nematerijalna imovina ne može se kvantificirati koristeći tradicionalne računovodstvene modele. Da bi postigli konkurentnost na tržištu i gospodarski rast, poduzeća moraju dijeliti znanje s ostalim članovima njihove organizacije. Uspjeh poduzeća temelji se na stručnosti i motiviranosti svih zaposlenika, a inicijativa i njihova samostalnost pružaju im veliku slobodu za stvaranje novih ideja, te individualni i grupni razvoj. Uspjeh poduzeća najviše ovisi o zaposlenicima i menadžmentu, o tzv. “umnim radnicima“ koji su u svakom trenutku uključeni u rješavanje problema, znatno pridonoseći stvaranju profita, također su fleksibilni, samouvjereni i uporni te svakodnevno ulažu u svoje znanje u napredak poduzeća. Intelektualni kapitala znatno pridonosi financijskoj uspješnosti poduzeća i postizanja konkurentske prednosti na tržištu, što direktno utječe na dugoročni gospodarski razvoj poduzeća. Istraživanjem u ovom radu dobiveni su rezultati anketnog ispitivanja o važnosti ulaganja poduzeća u intelektualni kapital za ostvarivanje kao pokretača financijske uspješnosti poduzeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište "Nikola Tesla" u Gospiću
Profili:
Valentina Vinšalek Stipić
(autor)