Pregled bibliografske jedinice broj: 1142152
ZAŠTITA KOLEKTIVNIH PRAVA I INTERESA U PARNIČNOM POSTUPKU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE
ZAŠTITA KOLEKTIVNIH PRAVA I INTERESA U PARNIČNOM POSTUPKU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE // ZBORNIK RADOVA S II. MEĐUNARODNOG SAVJETOVANJA „AKTUALNOSTI GRAĐANSKOG PROCESNOG PRAVA – NACIONALNA I USPOREDNA PRAVNOTEORIJSKA I PRAKTIČNA DOSTIGNUĆA“ / Šago, Dinka ; Čizmić, Jozo (ur.).
Split: Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu, 2016. str. 353-372
CROSBI ID: 1142152 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ZAŠTITA KOLEKTIVNIH PRAVA I INTERESA U PARNIČNOM
POSTUPKU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE
(PROTECTION OF COLLECTIVE RIGHTS AND INTERESTS
IN CIVIL PROCEEDINGS OF THE FEDERATION OF
BOSNIA AND HERZEGOVINA)
Autori
Čizmić, Jozo ; Huseinbegović, Alana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
ZBORNIK RADOVA S II. MEĐUNARODNOG SAVJETOVANJA „AKTUALNOSTI GRAĐANSKOG PROCESNOG PRAVA – NACIONALNA I USPOREDNA PRAVNOTEORIJSKA I PRAKTIČNA DOSTIGNUĆA“
Urednik/ci
Šago, Dinka ; Čizmić, Jozo
Izdavač
Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu
Grad
Split
Godina
2016
Raspon stranica
353-372
ISBN
978-953-8116-07-0
Ključne riječi
tužba za zaštitu kolektivnih intersa, kolektivna zaštita, parnični postupak
(class action, collective protection, civil proceedings)
Sažetak
Novelom Zakona o parničnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine, koja je stupila na snagu 1.siječnja 2016., u parnični postupak uveden je institut tužbe za zaštitu kolektivnih interesa, čime je utvrđen opći zakonski okvir za pokretanje i provođenje postupaka za zaštitu tzv. kolektivnih interesa i prava, ali i za pokretanje i vođenje postupaka od strane subjekata za koje se tvrdi da povrijeđuju te interese i prava. Time su omogućeni ili barem olakšani pokretanje i provedba parničnih postupaka u svim onim slučajevima u kojima je zakonom predviđeno da se radi zaštite različitih kategorija kolektivnih interesa i prava može tražiti sudska zaštita. U tom će smislu odredbe glave XXXa. FZPP-a poslužiti kao (supsidijarna) zakonska osnova za provedbu postupaka u povodu diskriminacijskih, potrošačkih te drugih zakonski dopuštenih inicijativa za zaštitu kolektivnih interesa i prava. U radu su autori prikazali i objasnili najznačajnije elemente tog instituta: razloge za uvođenje tog instituta u parnični postupak, pojmovno i sadržajno objašnjenje instituta, legitimaciju za podnošenje tužbe za zaštitu kolektivnih interesa, kolektivne interese i prava građana koji mogu biti predmetom zaštite, supsidijarnu primjenu ostalih odredaba Zakona o parničnom postupku, sadržaj tužbenog zahtjeva tužbe za zaštitu kolektivnih interesa, proširenje subjektivnih granica pravomoćnosti, miješanje u parnicu koja se vodi zbog zaštite kolektivnih prava i interesa, nadležnost za odlučivanje o tužbi, suspenzivni učinak žalbe i trajanje paricijskog postupka, sudske mjere osiguranja te zaštitu tuženika u postupku povodom tužbe za zaštitu kolektivnih interesa
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Indeksirano u HeinOnline