Pregled bibliografske jedinice broj: 1141646
Što je zajedničko Putinu i Norrisu? – pandemijski humor na internetskim stranicama
Što je zajedničko Putinu i Norrisu? – pandemijski humor na internetskim stranicama // Jezik u digitalnom okruženju / Mikić Čolić, Ana ; Glušac, Maja (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021. str. 55-56 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1141646 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Što je zajedničko Putinu i Norrisu? – pandemijski
humor na internetskim stranicama
(What do Putin and Norris have in common? –
The pandemic humour on the web)
Autori
Glušac, Maja ; Mikić Čolić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Jezik u digitalnom okruženju
/ Mikić Čolić, Ana ; Glušac, Maja - Osijek : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021, 55-56
ISBN
978-953-314-150-3
Skup
35. međunarodni znanstveni skup Hrvatskog društva za primijenjenu lingvistiku: Jezik u digitalnom okruženju
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 09.09.2021. - 11.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
internetski memi
(internet memes)
Sažetak
Godine 2020. i 2021. na globalnoj će razini ostati zapamćene po pandemiji virusa Covid 19. Kao posljedica karantena, izolacija i samoizolacija internet i društvene mreže postale su svojevrsne virtualne agore na kojima je svatko mogao iznijeti svoja mišljenja, stavove i reakcije na svakodnevna zbivanja. Ozbiljnost vremena pandemije iznjedrilo je brojne humoristične tekstove kojima se reagiralo na svakodnevicu – novo normalno. Terapeutski učinak humora osobito je do izražaja došao u brojnim internetskim memovima kojima se tematizirala pandemija i promjene u svakodnevnom životu ljudi diljem svijeta. U teorijskom dijelu rada najprije će se objasniti pojam mem, a onda i obilježja internetskih memova na temelju dosadašnjih istraživanja (Buchel 2012 ; Dynel 2020 ; Chlopicki and Brzozowska 2021 ; Sebba-Elran 2021). U istraživačkom dijelu rada analizira se korpus od 500 internetskih memova koji tematiziraju Covid 19, a koji su oblikom slika bez teksta ili slika popraćena tekstom. Memovima se u radu pristupa s pragmatičkoga stajališta te se odgovara na ključno pitanje je li svaki mem performativ – jer osim humorističnog prizvuka internetski su memovi vrlo često izraz parodije, ironije i kritike novonastalih zbivanja i okolnosti. Analizom konteksta, odnosno znanja i iskustva koje primatelji imaju i dijele s pošiljateljem poruke, zaključuje se da zajedničko, globalno iskustvo s Covidom 19 osigurava razumijevanje memova i shvaćanje poruke, i to na nadnacionalnoj razini. Jedan je od ciljeva rada stoga analizirati kontekst kao podlogu za nastanak (pandemijskih) memova. Pri tome se izdvajaju dvije osnovne podloge: prvo, svakodnevica, tj. pandemija kao polazišni okvir u koji se uklapaju ostale svakodnevne situacije – posao, školovanje, kupovina, odijevanje, politika (npr. mem s ruskim predsjednikom Putinom) ; drugo, intertekstualna i intermedijalna podloga na kojoj se razlikuju dvije pozadine: a) utjecaj popularne kulture (filmovi, računalne igrice, poznate ličnosti iz zabavne industrije i dr. – npr. mem s američkim glumcem Chuckom Norrisom) i b) utjecaj tradicije (književnosti, povijesti, umjetnosti…). Analiza će obuhvatiti i različite forme memova te (ne)ovisnost slike i teksta, kao i analizu govornoga lica kojim se progovara u internetskim memovima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek