Pregled bibliografske jedinice broj: 1141427
Postupak pred Vrhovnim sudom Federacije Bosne i Hercegovine radi rješavanja spornog pravnog pitanja
Postupak pred Vrhovnim sudom Federacije Bosne i Hercegovine radi rješavanja spornog pravnog pitanja // Zbornik radova s VI. međunarodnog savjetovanja "Aktualnosti građanskog procesnog prava- nacionalna i usporedna pravnoteorijska i praktična dostignuća" / Šago, Dinka (ur.).
Split: Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu, 2020. str. 57-94
CROSBI ID: 1141427 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Postupak pred Vrhovnim sudom Federacije Bosne i
Hercegovine radi rješavanja spornog pravnog
pitanja
(Procedure before the Supreme Court of the
Federation of Bosnia and Herzegovina to resolve
the disputed legal issue)
Autori
Čizmić, Jozo ; Haubrich, Viktorija ; Rechner, Ernest
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Zbornik radova s VI. međunarodnog savjetovanja "Aktualnosti građanskog procesnog prava- nacionalna i usporedna pravnoteorijska i praktična dostignuća"
Urednik/ci
Šago, Dinka
Izdavač
Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu
Grad
Split
Godina
2020
Raspon stranica
57-94
ISBN
978-953-8116-31-5
Ključne riječi
nadležnost Vrhovnog suda, postupak radi rješavanja spornog pravnog pitanja, postupak prethodnog odlučivanja pred Europskim sudom pravde
(supreme court jurisdiction, procedure for resolving a contentious legal issue, preliminary ruling procedure before the European Court of Justice)
Sažetak
U ovom radu autori obrađuje novi postupak pred Vrhovnim sudom Federacije Bosne i Hercegovine– postupak za rješavanje spornog pitanja. Vrhovni sud Federacije BiH u ovom postupku zauzima svoj pravni stav o spornom pravnom pitanju koje se pojavi u sporu ili u sporovima pred prvostupanjskim sudom u većem broju predmeta i time doprinosi pravnoj sigurnosti i jednakosti pred nižim sudovima. Svrha jednog ovakvog instituta jeste da se svede na najmanju mjeru mogućnost donošenja različitih presuda u većem broju predmeta koji imaju isti pravni i činjenični temelj. Autori naglašavaju da je ovaj institut vrlo sličan prethodnom postupku pred Europskim sudom pravde po kojem je bit postupka prethodnog odlučivanja u tome da on zahtijeva od sudova država članica da komuniciraju sa Sudom ako imaju dvojbu u vezi s tumačenjem, odnosno valjanošću komunitarnih normi, a koje su im značajne za donošenje pravilne odluke u sporu kojeg vode. Zadržavajući u osnovi model parnične procedure po ugledu na kontinentalno-europske pravne sustave novi parnični zakon nije izmijenio stav da sudska praksa nije, formalnopravno, izvor građanskog procesnog prava. Uvodeći novi postupak, tzv. postupak za rješavanje spornog pravnog pitanja, zakonodavac je označio autoritet najviše sudske instance čiji stavovi o spornim pravnim pitanjima imaju nesporan utjecaj na odlučivanje sudova nižeg ranga, ali još uvijek nedovoljan da bi se o sudskoj praksi govorilo kao o izvoru prava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Indeksirano u HeinOnline