Pregled bibliografske jedinice broj: 1141249
Porez na financijske transakcije u kontekstu digitalizacije financijskih sustava
Porez na financijske transakcije u kontekstu digitalizacije financijskih sustava // Zbornik radova Interkatedarskog skupa Katedri za financije: Financije u svijetu punom izazova / Družić, Gordan ; Šimurina, Nina (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti ; Ekonomski fakultet Sveučilišta u zagrebu, 2021. str. 255-268 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1141249 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Porez na financijske transakcije u kontekstu
digitalizacije financijskih sustava
(Tax on financial transactions in the context of
digitalization of financial systems)
Autori
Olgić Draženović, Bojana ; Hodžić, Sabina ; Prohaska, Zdenko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Interkatedarskog skupa Katedri za financije: Financije u svijetu punom izazova
/ Družić, Gordan ; Šimurina, Nina - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti ; Ekonomski fakultet Sveučilišta u zagrebu, 2021, 255-268
ISBN
978-953-347-410-6
Skup
XIX. Interkatedarski skup Katedri za financije: Financije u svijetu punom izazova
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
financijski sustav ; digitalizacija ; porez na financijske transakcije ; FinTech
(financial system ; digitization ; financial transaction tax ; FinTech)
Sažetak
Financijska i ekonomska kriza 2007./2008. godine ukazala je na moguć nepovoljan utjecaj visoko tehnoloških rješenja i digitalizacije financijskih transakcija na stabilnost financijskih sustava, posebno u uvjetima špekulativnih tržišnih aktivnosti. Jedan od mehanizama za suzbijanje iskrivljenog ponašanja sudionika na financijskim tržištima je uvođenje poreza na financijske transakcije (FTT). Implementacijom FTT-a izbjegava se narušavanje tržišne konkurencije, obeshrabruju se riskantne transakcije i stabilizira se financijski sustav. U tome ključnu ulogu ima i digitalizacija financijskog sustava na tržištima, s ciljem osiguravanja bržih i sigurnijih financijskih transakcija. Stoga je cilj rada prikazati razvoj ideje o uvođenju FTT-a i njegov značaj, ali i potencijalni utjecaj digitalizacije na financijski sustav i njegovu stabilnost. Autori istražuju različite aspekte digitalizacije financijskih sustava koji za regulatorna i zakonodavna tijela predstavljaju iznimne izazove. Primjenom digitalnih usluga unutar financijskog sustava, bilo poslovnim ili privatnim korisnicima, osiguravaju se alati za poboljšanje njihove financijske pismenosti, općeg blagostanja te kvalitete života. U tu svrhu povećava se potreba za učinkovitijom financijskom edukacijom korisnika, financijskom uključenosti te zaštitom potrošača s financijskog aspekta, čemu doprinosi i uvođenje poreza na financijske transakcije. Rješenje za poveznicu između financijskih usluga i tehnologija pronalazi se u financijsko-tehnološkim društvima kao što su FinTech društva. Takva društva osiguravaju alternativna rješenja koncipirana na digitalnim inovacijama i upotrebi tehnologija za prodaju financijskih proizvoda. Usluge koje takva društva pružaju su podijeljene u nekoliko osnovnih kategorija od kojih se ističu transfer novca i kapitala, proračunsko i financijsko planiranje, štednja i ulaganje, posuđivanje i osiguranje. Svaka od ovih osnovnih kategorija ima pojedinačne usluge od kojih se najviše ističu online bankarstvo, naplata putem mobilnih uređaja, online alati za proračunsko i financijsko planiranje te kriptovalute. Upravo su te usluge zahtijevale od financijskih institucija da redefiniraju svoju poslovnu kulturu kako bi ljudi i timovi radili brže i učinkovitije te bili okrenuti analitici s inovativnim tehnologijama. Od vodećih zemalja u pružanju takvih usluga ističu se Sjedinjene Američke Države, a od zemalja Europske unije to su Ujedinjeno Kraljevstvo, Litva i Nizozemska.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
--ZP UNIRI 7/18 - Financijski izazovi pametnih gradova u turističkim destinacijama (Hodžić, Sabina) ( CroRIS)
--uniri-drustv-18-61 - Efikasnost i regulacija financijskih institucija u funkciji razvoja hrvatskog gospodarstva (Olgić Draženović, Bojana) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Rijeka,
Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija