Pregled bibliografske jedinice broj: 1140930
Zabrana neonikotinoida u ratarskim kulturama, uzroci i posljedice
Zabrana neonikotinoida u ratarskim kulturama, uzroci i posljedice // Glasilo biljne zaštite, 21 (2021), 4; 456-475 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1140930 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zabrana neonikotinoida u ratarskim kulturama, uzroci i posljedice
(Ban of neonicotinoids in arable crops, causes and consequences)
Autori
Vojvodić, Milorad ; Virić Gašparić, Helena ; Čačija, Maja ; Lemić, Darija ; Bažok, Renata ;
Izvornik
Glasilo biljne zaštite (1332-9545) 21
(2021), 4;
456-475
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
alternativne metode, Europska unija, neonikotinoidi, ratarske kulture, zabrana
(alternative methods, European Union, neonicotinoids, field crops, ban)
Sažetak
Neonikotinoidi su se počeli primjenjivati u zaštiti od štetnika 90-ih godina prošlog stoljeća. Zbog negativnih učinaka na pčele Europska je komisija 2018. godine u svim zemljama članicama Europske unije zabranila uporabu tri djelatne tvari neonikotinoida: imidakloprida, tiametoksama i klotianidina, za sve vrste korištenja, osim u trajnim staklenicima i za biljke koje će cijeli životni vijek provesti u zatvorenu prostoru. Ovim radom analizirat će se razlozi zabrane neonikotinoida te na temelju dosadašnjih iskustava iz brojnih zemalja i posljedice zabrane na ratarsku proizvodnju. Rezultati mnogobrojnih studija pokazali su da se osim akutne i kronične toksičnosti negativan utjecaj neonikotinoida ogleda u učinku subletalnih doza kojima su izložene populacije oprašivača. Zabrana korištenja djelatnih tvari imidakloprida, tiametoksama, klotianidina, a na kraju i tiakloprida u zemljama Europske unije, očekivano je dovela do velikih promjena u ratarskoj proizvodnji. Došlo je do povećanja pojave štetnika, kao i do pojave rezistentnosti štetnika na starije, prije korištene insekticide, do smanjenja prinosa i kvalitete uroda, a značajno se povećala i folijarna primjena insekticida, osobito onih iz skupine piretroida. Pozitivne su strane zabrane s agronomskog gledišta uvođenje i implementacija alternativnih metoda suzbijanja štetnika i znanstveni dokazi koji pokazuju da je usprkos smanjenoj mogućnosti odabira i primjene insekticida moguće održavanje stabilnih prihoda uz smanjenu uporabu insekticida.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IS-09/23 - Unaprjeđenja u tehnologiji uzgoja šećerne repe sukladno načelima integrirane zaštite od štetnika (Bažok, Renata, HRZZ ) ( CroRIS)
IP-2016-06-7458 - Monitoring rezistentnosti štetnika: nove metode detekcije i učinkovite strategije upravljanja rezistentnošću (MONPERES) (Bažok, Renata, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Helena Virić Gašparić
(autor)
Darija Lemić
(autor)
Renata Bažok
(autor)
Maja Čačija
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- AGRICOLA
- CAB Abstracts