Pregled bibliografske jedinice broj: 1140753
Međunarodno poslovanje
Međunarodno poslovanje. Zagreb: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2020 (monografija)
CROSBI ID: 1140753 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Međunarodno poslovanje
(International Business)
Autori
Lazibat, Tonći ; Baković, Tomislav ; Štulec, Ivana ; Damić, Mate ; Dužević, Ines ; Buntić, Luka
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, ostalo
Izdavač
Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2020
Stranica
474
ISBN
978-953-346-135-9
Ključne riječi
međunarodno poslovanje ; globalna trgovina ; institucionalni okvir ; strategije internacionalizacije ; Incoterms ; vanjskotrgovinske kalkulacije ; međunarodni rizici ; međunarodne isprave
(international business ; global trade ; institutional framework ; internationalization strategies ; Incoterms ; foreign trade calculations ; international risks ; international documents)
Sažetak
Jedan od ključnih argumenata u prilog pisanju novog udžbenika iz kolegija Međunarodno poslovanje bio je da se svjetsko gospodarstvo, institucije koje ga podržavaju i ostali njegovi segmenti sve brže mijenjaju. Paralelno sa stvaranjem udžbenika, svijet je zadesila i pandemija COVID-19 koja je tvrdnju o brzim promjenama globalnog gospodarstva i važnosti tema obrađenih u ovom udžbeniku samo dodatno naglasila. Brojne prihvaćene pretpostavke o ulozi pojedinca, države, institucija ili regija u međunarodnom poslovanju u ovim se trenutcima preispituju intenzivnije nego ikada do sad. Jedan od ciljeva pri pisanju novog udžbenika Međunarodno poslovanje bio je u odabranim područjima upoznati čitatelje s novim temama, paradigmama i debatama. Sveučilišni udžbenik Međunarodno poslovanje podijeljen je na tri velike cjeline. Prvu predstavlja opis okruženja odnosno konteksta u kojem dolazi do komercijalnih transakcija između dvije ili više država. Uz teme koje su tradicionalno pridružene području okruženja međunarodnog poslovanja kao što su globalizacija, institucije i kultura, odlučili smo obraditi i jednu dodatnu temu koja postaje neizostavni dio rasprave o konkurentnosti na razini poduzeća, države ili regije, a riječ je o temi inovacija. Druga cjelina fokusira se na stratešku odluku poduzeća o izlasku na strano tržište sa svim posljedicama koje takva odluka donosi. U okviru ove cjeline obrađene su klasične teme poput internacionalizacije poslovanja poduzeća, izvoza, ostalih strategija međunarodnog nastupa poduzeća i etike, ali i trgovine uslugama koja predstavlja izuzetno važno i dinamično područje. Treća cjelina pod nazivom tehnika međunarodnog poslovanja čitateljima pokušava u što je većoj mjeri moguće približiti samu praksu međunarodnog poslovanja. Određene teme koje tradicionalno pripadaju ovom području poput Incotermsa, kalkulacija u međunarodnoj trgovini, instrumenata plaćanja i poslovne dokumentacije detaljno su ažurirane, dok je pristup temi upravljanja rizicima zbog njene važnosti podignut na znatno višu razinu. Posebno bi istaknuli da su pri pisanju udžbenika korišteni najviši pedagoški standardi usvojeni kroz brojne akreditacijske procese u kojima je Ekonomski fakultet - Zagreb sudjelovao. Pri tomu se posebno ističu AZVO i AACSB akreditacija. Kao posljedica ovih procesa udžbenik stavlja veliki fokus na ishode učenja kao i načine provjere usvojenog znanja za svaku nastavnu jedinicu. Udžbenik je prije svega namijenjen studentima preddiplomskog i diplomskog studija poslovne ekonomije, ali zbog svog pragmatičnog pristupa može biti od koristi i brojnim poduzetnicima koji se susreću s idejom o iskoraku na međunarodnu scenu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Zagreb
Profili:
Mate Damić
(autor)
Tonći Lazibat
(autor)
Ines Dužević
(autor)
Ivana Štulec
(autor)
Luka Buntić
(autor)
Tomislav Baković
(autor)