Pregled bibliografske jedinice broj: 1140690
KONJIČKE VITEŠKE IGRE – IZMEĐU UNESCO-a I ZABORAVA
KONJIČKE VITEŠKE IGRE – IZMEĐU UNESCO-a I ZABORAVA // Zbornik radova, Collected papers, 4. međunarodni festival pljočkanja u Svetvinčentu 13. i 14. lipnja 2019. godine / Nikolić Đerić, Tamara (ur.).
Svetvinčenat: Istarski pljočkarski savez (IPS), 2021. str. 47-55 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1140690 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KONJIČKE VITEŠKE IGRE – IZMEĐU UNESCO-a I ZABORAVA
(HORSE KNIGT GAMES – BETWEEN UNESCO AND OBLIVION)
Autori
Kranjčević, Jasenka ; Tokić, Ksenija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova, Collected papers, 4. međunarodni festival pljočkanja u Svetvinčentu 13. i 14. lipnja 2019. godine
/ Nikolić Đerić, Tamara - Svetvinčenat : Istarski pljočkarski savez (IPS), 2021, 47-55
ISBN
978-953-49613-0-8
Skup
4. međunarodni festival pljočkanja
Mjesto i datum
Svetvinčenat, Hrvatska, 13.06.2019. - 14.06.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
nematerijalna kulturna baština ; konjičke viteške igre ; turizam ; Registar dobrih praksi ; Hrvatska
(intangible cultural heritage ; horse knight games ; tourism ; Register of good practices ; Croatia)
Sažetak
Predmet rada je prezentacija triju konjičkih viteških igara u Hrvatskoj različitog stupnja zaštite kao kulturnog dobra (Sinjska alka, Sinj, Trka na prstenac, Barban i Trka na prstenac, Zagreb) sa stajališta njihova prepoznavanja, korištenja i značenja u i za turizam s ciljem uvrštavanja u Registar dobrih praksi. Nesumnjivo najpoznatija konjička viteška igra u Hrvatskoj je Sinjska alka. Ona je kao zaštićena nematerijalna baština uvrštena na UNESCO-ovu listu svjetske nematerijalne kulturne baštine. Uvrštavanjem na UNESCO listu te s obzirom na njezino nacionalno značenje, ta je konjička viteška igra dobila između ostalog i turističku prepoznatljivost i turističku promociju. Iako Sinj kao turistička destinacija ima brojna i različita kulturna dobra koja su prepoznata kao turističke atrakcije, Sinjska alka je, osim kao kulturno dobro, prepoznata i kao vrhunska te specifična turistička atrakcija. To je utjecalo i na cijelo naselje koje živi i priprema se za Sinjsku alku tijekom cijele godine ne samo da očuva tradiciju, već i da se odgovori na potrebe povećanog turističkog prometa prilikom održavanja natjecanja. Proširivanjem i povezivanjem turističke ponude vezane za Sinjsku alku, kao što je primjerice osnivanje Muzeja Sinjske alke utječe se na smanjenje turističke sezonalnosti, pri čemu su informacije o tradicijskoj baštini dostupne cijele godine, a ne samo nekoliko dana za vrijeme održavanja natjecanja. Druga konjička viteška igra je Trka na prstenac koja se održava u Barbanu. Ona je također zaštićena kao nematerijalno kulturno dobro na nacionalnoj razini, a ulažu se i značajni napori da se ista uvrsti na UNESCO listu. Treća konjička viteška igra, Trka na prstenac, vezana je za Zagreb, ali ista je nažalost zaboravljena iako postoje zapisi da se održavala još u 14. stoljeću. U zaključku se iznosi nužnost evidencije i povezivanja tradicijskih igara kao zaštićene nematerijalne kulturne baštine s turizmom te nužnost planiranja i povezivanja različitih vrsta tradicija u turističkoj ponudi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne društvene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za turizam, Zagreb