Pregled bibliografske jedinice broj: 1140399
INTEGRACIJA DUHOVNOSTI U CJELOVITU SKRB O STARIJIM OSOBAMA
INTEGRACIJA DUHOVNOSTI U CJELOVITU SKRB O STARIJIM OSOBAMA // Knjiga sažetaka 22. dana psihologije u Zadru / I Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina (ur.).
Zadar, 2020. str. 25-25 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1140399 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
INTEGRACIJA DUHOVNOSTI U CJELOVITU SKRB O STARIJIM
OSOBAMA
(INTEGRATION OF SPIRITUALITY INTO COMPREHENSIVE
CARE FOR THE ELDERLY)
Autori
Štambuk, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 22. dana psihologije u Zadru
/ I Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina - Zadar, 2020, 25-25
Skup
22. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 01.10.2020. - 03.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
starije osobe, duhovna skrb, duhovne potrebe
(elderly people, spiritual care, spiritual needs)
Sažetak
Život je putovanje koje i u starosti ima svoj cilj. U svijetu napretka tehnologije i znanosti u mnogim područjima života, čini se da starost i starenje ostaju kao trajni izazov kako za društvo tako i za svakog pojedinca. Je li starost razdoblje života u kojem samo gubimo (mladost, snagu, postignuća, ljepotu) ili je to vrijeme za otkrivanje važnih razvojnih komponenti? Je li starost faza života koju možemo prihvatiti kao darovano vrijeme s pogledom unatrag - sa zahvalnošću i s pogledom prema budućnosti - s nadom? Prihvaćanje, zahvalnost i nada su duhovne vrijednosti, ali ujedno i duhovne potrebe svakog čovjeka koje u starijoj dobi poprimaju drugačiji značaj. Duhovnost ima osobnu dimenziju, ali može činiti i sponu između osobe i njene uže sredine i zajednice te tako poticati zajedništvo među ljudima kroz različite duhovno/religiozne aktivnosti. Duhovnost u starijoj životnoj dobi osobi daje osjećaj povezanosti s događanjima u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Brojna istraživanja su pokazala da duhovnost ima utjecaj na različitim područjima skrbi o starijim ljudima kao resurs osnaživanja: suočavanje s brojnim gubicima, pomoć u osamljenosti, žalovanju, povezana je s manjim rizikom od samoubojstva, oboljenjima od depresije i smanjenim rizikom od različitih ovisnosti. Također mnogi istraživači ističu duhovnost kao važan faktor dugovječnosti i uspješnog starenja. Unatoč navedenim znanstvenim činjenicama, duhovne potrebe mnogih starijih osoba su zanemarene i/ili neprepoznate te je cilj ukazati na važnost integracije duhovne skrbi u cjelovitu skrb o starijim osobama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti