Pregled bibliografske jedinice broj: 1138417
„La strada della virtù“: glazba i obrazovanje u Sretnom gradu Frane Petrića
„La strada della virtù“: glazba i obrazovanje u Sretnom gradu Frane Petrića // 28. Dani Frane Petrića – Hrvatska filozofija u interakciji i kontekstu, 25.-28. rujna 2019. / Ćurko, Bruno ; Knorr, Lidija ; Matijević, Mira ; Radman, Zdravko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko filozofsko društvo, 2019. str. 129-130 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1138417 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
„La strada della virtù“: glazba i obrazovanje u
Sretnom gradu Frane Petrića
(»La strada della virtù«: Functions of Music in
Frane Petrić's La città felice (1553))
Autori
Jurić Janjik, Monika
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
28. Dani Frane Petrića – Hrvatska filozofija u interakciji i kontekstu, 25.-28. rujna 2019.
/ Ćurko, Bruno ; Knorr, Lidija ; Matijević, Mira ; Radman, Zdravko - Zagreb : Hrvatsko filozofsko društvo, 2019, 129-130
Skup
28. dani Frane Petrića: Um: koevolucija biologije i kulture - glavna tema; Hrvatska filozofija u interakciji i kontekstu - stalna tema
Mjesto i datum
Cres, Hrvatska, 22.09.2019. - 29.09.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
glazba ; Frane Petrić ; renesansa ; antička Grčka ; odgoj ; obrazovanje ; Platon ; Aristotel ; Castiglione
(music ; Frane Petrić (Francesco Patrizi di Cherso) ; Renaissance ; ancient Greece ; education ; Plato ; Aristotle ; Castiglione)
Sažetak
Frane Petrić glazbenom se problematikom prilično detaljno bavio u djelu Poetika (Della Poetica) objavljenom u Ferrari 1586. godine. Već je iz samog naslova tog djela razvidno da je u njemu Petrić izložio svoju teoriju pjesništva, no unutar tog konteksta također je predstavio i teoriju glazbe. Naime, Petrić polazi od postavke da su u antičkoj Grčkoj pjesništvo, glazba i tjelesni pokret bili jedinstveni umjetnički entitet, mousiké, stoga značajan dio ove rasprave posvećuje upravo razjašnjavanju starogrčke glazbene prakse. Međutim, Petrić se glazbom bavio već u ranoj fazi svojega djelovanja, u djelu Sretan grad (La città felice) iz 1553. godine. U okviru predstavljanja utopističke teorije društva osvrnuo se i na glazbu, no u znatno manjem opsegu i na nešto drukčiji način nego u Poetici. Glazbena se tematika u Sretnom gradu pojavljuje na samome kraju tog djela, a iz konteksta u kojemu Petrić uvodi glazbu u raspravu, kao i iz načina na koji je opisuje, očigledno je da joj je općenito pripisivao veliku važnost. Kao osnovne discipline obrazovanja Petrić navodi slikarstvo, gramatiku i glazbu, posvećujući se u jednom kraćem odlomku detaljnije samo glazbi kao odgojno- obrazovnom sredstvu koje vodi prema vrlinama. Osim toga, Petrić navodi i druge funkcije glazbe te nabraja i opisuje glazbene moduse – frigijski, lidijski, hipolidijski i dorski – iz čega je vidljivo da je bio upućen u glazbenu terminologiju, ali i da je na njegovo poimanje glazbe prvenstveno utjecala starogrčka teorija.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti