Pregled bibliografske jedinice broj: 1137920
Utjecaj modernih tehnologija na posredno držanje dionica – nacionalni modeli i globalna perspektiva
Utjecaj modernih tehnologija na posredno držanje dionica – nacionalni modeli i globalna perspektiva // Godišnjak Akademije pravnih znanosti Hrvatske = Yearbook Croatian Academy of Legal Sciences, XII (2021), 1; 21-44 doi:10.32984/gapzh.12.1.2 (recenziran, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1137920 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj modernih tehnologija na posredno držanje
dionica – nacionalni modeli i globalna perspektiva
(The impact of modern technologies on intermediated
securities – national models and global
perspectives)
Autori
Čulinović-Herc, Edita ; Zubović, Antonija ; Derenčinović Ruk, Morana
Izvornik
Godišnjak Akademije pravnih znanosti Hrvatske = Yearbook Croatian Academy of Legal Sciences (1847-7615) XII
(2021), 1;
21-44
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
blockchain ; tehnologija distribuirane glavne knjige (DLT tehnologija) ; vrijednosni papiri koji se drže putem posrednika ; središnji depozitorij vrijednosnih papira
(Blockchain ; Distributed Ledger Technology (DLT) ; intermediated securities ; central securities depository (CSD))
Sažetak
Razvoj modernih, globalno primjenjivih tehnologija utječe osobito na dionička društva čijim se dionicama trguje na tržištu kapitala. Jedna je od njih blockchain (dalje u tekstu: BC) tehnologija koja je podvrsta tzv. tehnologije distribuirane glavne knjige (dalje u tekstu: DLT). Kako su dionice nematerijalizirani vrijednosni papiri, u hrvatskom pravu, kao i u drugim pravnim poredcima, podatke o nematerijaliziranim vrijednosnim papirima i njihovim imateljima najčešće vodi središnje tijelo, odnosno operater središnjeg depozitorija vrijednosnih papira. Također, opća je pojava da se dionice drže putem posrednika, koji često bivaju globalno ulančani, pogotovo u prekograničnoj trgovini. No smatra li se u tom slučaju zakonitim imateljem vrijednosnih papira sam ulagatelj ili (neki od) posrednik(a), različito je pravno riješeno na komparativnoj osnovi te je bilo predmetom pravnog ujednačavanja. U radu se nakon iznošenja komparativnih modela o tome tko se smatra zakonitim imateljem vrijednosnog papira kada ga drži posrednik iznose obilježja hrvatskog sustava u razvojnom kontekstu i sadašnje perspektive imajući u vidu i utjecaj europskog prava. U zadnjem dijelu rada, nakon iznošenja temeljnih obilježja BC tehnologije, kritički se motri na koji bi način njezina primjena promijenila postojeći sustav vođenja upisnika o vrijednosnim papirima s jedne strane te na koji način to utječe na posredno držanje dionica s druge strane.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZO Ustanova-uniri-drustv-18-43 - Pravni aspekti restrukturiranja trgovačkih društava i tranzicija prema novoj kulturi korporativnog upravljanja (Čulinović-Herc, Edita, MZO Ustanova - UNIRI POTPORE 2018) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Rijeka
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- ERIH plus