Pregled bibliografske jedinice broj: 1137109
Kultura doniranja hrane: utjecaj zakonodavnog okvira na društveno odgovorno poslovanje
Kultura doniranja hrane: utjecaj zakonodavnog okvira na društveno odgovorno poslovanje // Zbornik radova 8. konferencije o društveno odgovornom poslovanju / Matešić, Mirjana (ur.).
Zagreb: Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj, 2016. str. 65-75 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1137109 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kultura doniranja hrane: utjecaj zakonodavnog
okvira na društveno odgovorno poslovanje
(The culture of food donation: the impact of
legislative framework on corporate social
responsibilty)
Autori
Begić, Jasenka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova 8. konferencije o društveno odgovornom poslovanju
/ Matešić, Mirjana - Zagreb : Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj, 2016, 65-75
Skup
8. konferencija o društveno odgovornom poslovanju
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 01.12.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
doniranje hrane, društveno odgovorno poslovanje, društvene promjene, korporativna filantropija, Pravilnik o uvjetima, kriterijima i načinima doniranja hrane i hrane za životinje
(food donations, corporate philantrophy, corporate social responsibility, Rules on the conditions, criteria and ways of donating food and food for animals, social change)
Sažetak
Pravilnik o uvjetima, kriterijima i načinima doniranja hrane i hrane za životinje donijet od strane Ministarstva poljoprivrede stupio je na snagu 1. studenoga 2015. godine i u njemu su propisani detaljni uvjeti, kriteriji i načini doniranja hrane i hrane za životinje, uvjeti koje posrednik mora ispunjavati u doniranju hrane i hrane za životinje te sadržaj i način vođenja Registra posrednika. Pravilnik se oslanja na Zakon o hrani i Zakon o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu. Prije ovih izmjena, poduzeća su na doniranu hranu morala plaćati PDV, no sada više nije takav slučaj. Odnosno, do izmjene Pravilnika, poduzećima je bilo mnogo isplativije bacati hranu nego je donirati. No, i nakon stupanja Pravilnika na snagu, za one koji će nastaviti s bacanjem hrane ne postoji nikakav oblik sankcija. S druge pak strane, da bi humanitarna udruga mogla primiti donaciju oslobođenu PDV-a, ona mora biti upisana u registar posrednika Ministarstva poljoprivrede. Pregledom i analizom primjera iz prakse te dosadašnjih iskustava Republike Hrvatske, istraživački problem na kojem se temelji ovaj rad jest ispitati odnos donijetog Pravilnika i društveno odgovornog poslovanja, odnosno zakonodavnog okvira kao takvog kada je riječ o doniranju hrane najpotrebnijima od strane poduzeća. Krajnja svrha ovoga znanstvenog rada jest raspraviti i prikazati kako te na koji način nacionalni, shodno tome i europski zakonodavni okvir, potpomaže društveno odgovorno poslovanje, korporativnu filantropiju te samim time (ne)osigurava pozitivne društvene promjene.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Interdisciplinarne društvene znanosti
Napomena
Rad u zborniku skupa, stručni