Pregled bibliografske jedinice broj: 1136624
Razgradnja karbamazepina u vodi primjenom UV- C/H2O2 i UV-C/PAA procesa
Razgradnja karbamazepina u vodi primjenom UV- C/H2O2 i UV-C/PAA procesa, 2019., diplomski rad, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1136624 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razgradnja karbamazepina u vodi primjenom UV-
C/H2O2 i UV-C/PAA procesa
(Degradation of carbamazepine in water by UV-C/H2O2
and UV-C/PAA processes)
Autori
Kovač, Nina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
27.09
Godina
2019
Stranica
43
Mentor
Lončarić Božić, Ana
Ključne riječi
napredni oksidacijski procesi ; farmaceutici ; karbamazepin ; metoda odzivnih površina
(advanced oxidation processes ; pharmaceuticals ; carbamazepine ; response surface methodology)
Sažetak
Farmaceutici širokog spektra primjene svakodnevno su u upotrebi kako u humanoj tako i u veterinarskoj medicini, a vrlo često zbog nemogućnosti njihovog uklanjanja konvencionalnim metodama obrade otpadnih voda bilo industrijskog ili komunalnog porijekla vrlo lako završavaju u pitkim vodama, ali i u sedimentu i u tlu. Zato se sve više radi na razvoju novih metoda za obradu otpadnih voda, a tu se najviše ističu napredni oksidacijski procesi. Posebno se ističu fotooksidacijski procesi u kojima se primjenom energije zračenja UV - C dijela spektra u kombinaciji s jakim oksidacijskim sredstvom iznimno brzo i učinkovito postiže razgradnja organskih onečišćujući tvari. U ovom radu ispitivana je mogućnost razgradnje modelne otpadne vode koja sadrži farmaceutik karbamazepin usporedbom dvaju fotooksidacijskih procesa, primjenom međusobno kompetitivnih oksidacijskih sredstava, vodikovog peroksida te peroctene kiseline. Primjenom metodologije odzivnih površina te dizajnom eksperimenta istražen je utjecaj procesnih parametara na učinkovitost obrade te su određeni optimalni uvjeti provedbe procesa. Ustanovljeno je da su optimalni uvjeti za proces fotooksidacije u kombinaciji s peroksidom pri pH 3 i [H2O2] = 9 mM procijenjeni kao podjednako značajni parametri procesa. S druge strane optimalni uvjeti za proces fotooksidacije u kombinaciji s peroctenom kiselinom iznosili su pH 3 i [PAA] = 5 mM, a pH otopine je procijenjen kao značajniji parametar procesa. Eksperimentalni rezultati u okviru zadanih raspona eksperimentalnih varijabli ukazuju na to da se brzina razgradnje karbamazepina procesom fotooksidacije u oba slučaja može opisati kinetičkim modelom prvog reda s pripadnim kinetičkim konstantama: 46, 2·10-3 s-1 i 31, 8·10-3 s-1 te mineralizacija modelom drugog reda s pripadnim kinetičkim konstantama: 5, 3·10-3 s-1 i 4, 7 ·10-5 s-1.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-1982 - Nano-katalizatori aktivirani Sunčevim zračenjem u tehnologijama zaštite okoliša (NaSCEnT) (Kušić, Hrvoje, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb