Pregled bibliografske jedinice broj: 1136621
Primjena željezovim oksidom modificiranog TiO2 fotokatalizatora u obradi otpadnih voda
Primjena željezovim oksidom modificiranog TiO2 fotokatalizatora u obradi otpadnih voda, 2019., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1136621 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena željezovim oksidom modificiranog TiO2
fotokatalizatora u obradi otpadnih voda
(Iron oxide modified TiO2 photocatalyst for
wastewater treatment)
Autori
Keran, Laura
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
18.09
Godina
2019
Stranica
39
Mentor
Lončarić Božić, Ana
Ključne riječi
farmaceutici ; nova onečišćivala ; diklofenak ; napredni oksidacijski procesi ; fotokataliza ; kompozit TiO2 – Fe2O3
(pharmaceuticals, new pollutants, diclofenac, advanced oxidation processes, photocatalysis, composite TiO2 – Fe2O3)
Sažetak
Farmaceutici kao kemijski spojevi koji se koriste u svrhu liječenja, imaju nedvojbeno pozitivan učinak na ljudsko zdravlje i život općenito. Međutim, zbog sve veće potrebe za korištenjem, isti dospijevaju u okoliš na razne načine te se nazivaju nova onečišćivala. Jedan od najčešće detektiranih farmaceutika u vodenom okolišu je diklofenak (DCF). Ustanovljeno je da voda, čak i nakon prolaska kroz procese obrade koji su sastavni dio konvencionalnih sustava za obradu otpadnih voda, sadrži farmaceutike kao i ostala mikroonečišćivala. Stoga je od iznimne važnosti istraživanje metoda obrade voda kojima se mogu ukloniti na učinkovit, ekološki i ekonomski prihvatljiv način. Kao takvi ističu se napredni oksidacijski procesi, posebno fotokataliza. Cilj ovog rada bio je istražiti potencijal fotokatalitičkih naprednih oksidacijskih procesa uz simulirano Sunčevo zračenje za uklanjanje DCF-a iz voda. Hidrotermalnom sintezom pripremljen je TiO2 – Fe2O3 kompozit. Istražen je adsorpcijski afinitet kompozita prema DCF-u te je pripremljeni kompozit sol-gel metodom imobiliziran na staklene nosače. Istražena je i učinkovitost uklanjanja DCF-a solar/TiO2 – Fe2O3 procesom. Ovim radom utvrđeno je da najbolja adsorpcijska svojstva pokazuje kompozit s masenim udjelom od 3 % Fe2O3, točnije pokazuje veći adsorpcijski potencijal nego kompoziti s rastućim udjelima Fe2O3 (9 % i 15 %). Provedbom fotokatalitičkog procesa postignuta je razgradnja. Pritom je uklanjanje DCF-a od 44, 5 % postignuto pri pH 4 primjenom fotokatalizatora TiO2 – Fe2O3 (15 %), dok je konverzija u tom slučaju iznosila 1, 1%. S druge strane u sustavu s TiO2 – Fe2O3 (3 %) ostvareno je uklanjanje od 37, 9 %, dok je konverzija iznosila 16, 8 %.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-1982 - Nano-katalizatori aktivirani Sunčevim zračenjem u tehnologijama zaštite okoliša (NaSCEnT) (Kušić, Hrvoje, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Ana Lončarić Božić
(mentor)