Pregled bibliografske jedinice broj: 1136415
Uloga pritiska medija u slici tijela kod mladih odraslih
Uloga pritiska medija u slici tijela kod mladih odraslih // 22. Dani psihologije u Zadru - Knjiga sažetaka / Burić, I. ; Banai, B. ; Macuka, I. ; Šimić, N. ; Tokić, A. ; Vidaković, M (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2020. str. 159-159 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1136415 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga pritiska medija u slici tijela kod mladih odraslih
(The role of media pressure on body image in young adults)
Autori
Šincek, Daniela ; Duvnjak, Ivana ; Milić, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
22. Dani psihologije u Zadru - Knjiga sažetaka
/ Burić, I. ; Banai, B. ; Macuka, I. ; Šimić, N. ; Tokić, A. ; Vidaković, M - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2020, 159-159
ISBN
978-953-331-305-4
Skup
22. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 01.10.2020. - 03.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
nezadovoljstvo tijelom, vrednovanje tijela, ideali tijela, pritisak medija, sram
(body dissatisfaction, body evaluation, body ideals, media pressure, shame)
Sažetak
Ovim radom su se provjeravale kompotente socio-kulturalnom modela nezadovoljstva tijelom, s naglaskom na učinke pritiska medija na sliku tijela. Pod utjecajima roditelja/obitelji, vršnjaka i medija, osoba internalizira ideal tijela. Dva moguća ideala tijela su identificirana u literature: ideal mršavosti i ideal mišićavosti. Ako osoba uoči da se njeno tijelo razlikuje od internaliziranog ideala, povećava se sram i smanjuje se zadovoljstvo i vrednovanje tijela. U ovom istraživanju je sudjelovalo 523 sudionika (raspon dobi od 18 do 30 godina, M=21.81 ; SD=2.77) koji su popunili online upitnike kojima se mjerilo zadovoljstvo i vrednovanje tijela, socio-kulturalni stavovi i objektifikacija tijela te podaci o dobi, spolu, visini, težini te obrazovnom i radnom status. Dva indikatora slike tijela su korištena – nezadovoljstvo tijelom i vrednovanje tijela kao kriteriji u dvije odvojene hijerarhijske regresije. U prvom koraku su uključivani dob, radni status i spol. Subskale sociokulturalnih stavova (ideal mrašvosti, ideal mišićavosti, pritisak obitelji, prijatelja te medija) su uvršteni u drugi korak. U treći korak su uvedene subskale skale objektifikacije tijela (nadgledanje tj. uspoređivanje vlastitog tijela s internaliziranim idealom i sram), a u četvrti korak indeks tjelesne mase (ITM). Modeli su objasnili 20.8% varijance nezadovoljstva i 33% varijance vrednovanja. Više su nezadovoljni tijelom oni koji su internalizirali ideale mršavosti ili mišićavosti, koji su više nadgledali te oni s nižim ITM-om. Veće vrednovanje tijela su pokazivali sudionici koji su u manjoj mjeri internalizirali ideal mršavosti, oni koji su više internalizirali ideal mišićavosti, oni koji više nadgledaju tijelo te oni koji doživljavaju manje srama. Dodatno, pokazalo se za one koji su više pod medijskim pritiskom, što se više srame, to manje cijene vlastito tijelo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek