Pregled bibliografske jedinice broj: 1135863
Društveni servisi s aspekta sigurnosti
Društveni servisi s aspekta sigurnosti, 2012., postdiplomski specijalisticki, Fakultet političkih znanosti, Zagreb
CROSBI ID: 1135863 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Društveni servisi s aspekta sigurnosti
(Security aspects of social networks)
Autori
Vojković, Ana Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, postdiplomski specijalisticki
Fakultet
Fakultet političkih znanosti
Mjesto
Zagreb
Datum
04.12
Godina
2012
Stranica
50
Mentor
Cvrtila, Vlatko
Ključne riječi
društveni servisi ; neformalne međunarodne organizacije ; sigurnost ; virtualne zajednice ; komunikacijska revolucija ; Facebook ; Twitter ; YouTube ; arapsko proljeće ; facebook prosvjedi
(social networks ; informal international organizations ; security ; virtual communities ; communication revolution ; Facebook ; Twitter ; YouTube ; Arab Spring ; Facebook protests)
Sažetak
Razvoj Interneta i novih tehnologija doveo je do revolucije u komunikaciji. Društveni servisi promijenili su tradicionalno poimanje medija, jer danas svaki pojedinac, skupina ili organizacija može stvarati vlastite vijesti (sadržaj), objavljivati fotografije i video materijale i postati 'građanin novinar'. Osim građana, koji se na društvenim servisima spajaju s prijateljima i traže ljude s istim interesima, svoju su priliku tu uvidjeli i kriminalci, ali i teroristi. Da bi se suprotstavile novim prijetnjama koje dolaze s društvenih servisa, nacionalne policije, vojske, međunarodne organizacije i ostale institucije koje se bave sigurnošću, također ih moraju koristiti. Sjedinjene Američke Države su vodeće u korištenju društvenih servisa koje su iskoristile, između ostalog i za vođenje tzv. informativnog rata protiv talibana u Afganistanu. Građani novinari na društvenim servisima najviše su došli do izražaja u prosvjedima koji su početkom 2011. godine započeli u Tunisu i proširili se sjevernom Afrikom. Novinarima je pristup bio onemogućen pa su prosvjednici sami snimali i objavljivali fotografije i video snimke o brutalnosti i nasilju režima i vlasti prema prosvjednicima. Oni su izražavanjem nezadovoljstva željeli dobiti samo jedno, a to je svrgavanje dugogodišnjih vladara i mogućnost za bolji život. I uspjeli su. Vladari koji su godinama, a neki i desetljećima provodili diktaturu, odstupili su. Neki su ubijeni, a neki osuđeni na doživotne zatvore upravo zbog brutalnosti kojeg su izrazili prema prosvjednicima. Ubrzo nakon prosvjeda na afričkom kontinentu, prosvjedi zbog nezadovoljstva politikama vlada i njihovom vođenjem gospodarstva šire se Europom, pa tako i Hrvatskom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Sigurnosne i obrambene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb