Pregled bibliografske jedinice broj: 1135847
Mogućnost realizacije CMY fluoroscentnih tonova sa elektrofotografskim praškastim tonerima
Mogućnost realizacije CMY fluoroscentnih tonova sa elektrofotografskim praškastim tonerima // MATRIB 2021. Materials, Tribology and Recycling. Proceedings / Ćorić, Danko ; Šolić, Sanja ; Ivušić, Franjo (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2021. str. 336-347 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1135847 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnost realizacije CMY fluoroscentnih tonova sa elektrofotografskim praškastim tonerima
(Possibility of Realization of CMY Tones with Fluoroscent Elctrophotographic Powder Toners)
Autori
Majnarić, Igor ; Zeljković, Petra ; Bolanča Mirković, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
MATRIB 2021. Materials, Tribology and Recycling. Proceedings
/ Ćorić, Danko ; Šolić, Sanja ; Ivušić, Franjo - Zagreb : Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2021, 336-347
Skup
21th International Conference on Materials (MATRIB 2021)
Mjesto i datum
Vela Luka, Hrvatska, 30.06.2021. - 02.07.2021
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Fluoroscencija, praškasti toner, CIE LAB E2000, indeks floroscencije
(Fluorescence, powder toner, color change CIE LAB DE2000, fluorescence index)
Sažetak
Nakada su se u elektrofotogrfskom tisku koristili samo standardni CMYK toneri s kojima su ostvarivali visokokvalitetni crno-bijeli i kolorni otisci. Međutim, kako je potreba grafičkih dizajnera ostvarivanje specijalnih efekata (otisci s dodatnom floroscencijom) potrebno je razviti novi tip CMY fluoroscenctnog tonera. U ovom radu analizirana je mogućnost realizacije kolorne reprodukcije pomoću standardnog i floroscentnog tonera otisnutih na gloss papiru za umjetnički tisak uz varijaciju postavki RIP-a (FM i AM rastriranje). Za eksperiment je korišten EP stroj Xerox 180 čiji su otisci mjereni spektrofotometrom x-rite Exact Advance (razlika u obojenju između standardnog i floroscentnog tonera CIE LEB 𝛥E2000). Dodatno je izvršena analiza floroscencije uz prikaz indeksa floroscencije 𝛥B koji je preuzet iz područja proizvodnje papira (određivanje OBA vrijednosti u papiru). Rezultati pokazuju da je u kolornom otisku cijan floroscentni toner posjeduje najizraženiji efekat floroscencije, dok je najmanje izražen kod standardnog tonera otisnutog s pokrivenošću od 100%. Postavke RIP-a utjeću na ostvarena kolorna odstupanja te se za bolja svojstva fluoroscencije preporuća primjena FM rastera i mačin mjerenja M1.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Grafički fakultet, Zagreb