Pregled bibliografske jedinice broj: 1135694
Mogućnost primjene ljuski od jaja kao katalizatora za proizvodnju biodizela
Mogućnost primjene ljuski od jaja kao katalizatora za proizvodnju biodizela // Proceedings book of the 2nd International Conference The Holistic Approach to Environment / Štrkalj, Anita ; Glavaš, Zoran (ur.).
Sisak: Udruga za promicanje cjelovitog pristupa okolišu, 2021. str. 487-499 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1135694 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnost primjene ljuski od jaja kao katalizatora
za proizvodnju biodizela
(Egg Shels as Feasible Catalyst for Production of
Biodiesel)
Autori
Petračić, Ana ; Carek, Nina ; Horvat, Dora ; Sander, Aleksandra ; Parlov Vuković, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Proceedings book of the 2nd International Conference The Holistic Approach to Environment
/ Štrkalj, Anita ; Glavaš, Zoran - Sisak : Udruga za promicanje cjelovitog pristupa okolišu, 2021, 487-499
Skup
2nd International Conference "The Holistic Approach to Environment"
Mjesto i datum
Online, 28.05.2021. - 28.05.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
biljna ulja ; biodizel ; ljuske od jaja ; otpadne sirovine
(biodiesel ; eggshells ; vegetable oil ; waste feedstock)
Sažetak
Istražena je mogućnost primjene otpadnih ljuski od jaja kao heterogenog katalizatora za proizvodnju biodizela iz sirovina različitog porijekla. Usitnjene ljuske od jaja kalcinirane su 2 sata pri 1000 °C. Provedena je simultana termogravimetrijska i diferencijalna toplinska analiza usitnjenih ljuski od jaja prije i nakon kalciniranja, a struktura je određena rendgenskom difrakcijom. Ljuske od jaja su čisti kalcijev karbonat koji žarenjem prelazi u čisti kalcijev oksid. Dobiveni kalcijev oksid korišten je kao katalizator u procesu kemijske transesterifikacije ulja i masti pri definiranom omjeru. Produkti reakcije transesterifikacije karakterizirani su infracrvenom spektroskopijom s Fourierovom transformacijom te spektroskopijom protonske nuklearne magnetske rezonance. Na temelju dobivenih rezultata može se zaključiti da vrsta i sastav sirovine kao i metoda provedbe reakcije u velikoj mjeri utječu na konverziju ulja i masti u biodizel. Katalizator se pokazao najučinkovitijim pri korištenju ulja otpadnog taloga kave s visokim udjelom slobodnih masnih kiselina kao sirovine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
INA-Industrija nafte d.d.,
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb