Pregled bibliografske jedinice broj: 1135647
Genetska raznolikost populacije slavonsko-srijemskog podolca
Genetska raznolikost populacije slavonsko-srijemskog podolca // Hrvatski simpozij mljekarskih stručnjaka s međunarodnim sudjelovanjem. Lovran, 7.–10. studenoga 2018. / Bašić, Zoran (ur.).
Lovran, Hrvatska, 2018. str. 89-90 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1135647 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Genetska raznolikost populacije slavonsko-srijemskog podolca
(Genetic diversity of Slavonian Syrmian Podolian
cattle)
Autori
Raguž, Nikola ; Lukić, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Hrvatski simpozij mljekarskih stručnjaka s međunarodnim sudjelovanjem. Lovran, 7.–10. studenoga 2018.
/ Bašić, Zoran - , 2018, 89-90
Skup
43. simpozij mljekarskih stručnjaka s međunarodnim sudjelovanjem = 43 Croatian dairy experts symposium with international participation
Mjesto i datum
Lovran, Hrvatska, 07.11.2018. - 10.11.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
slavonsko-srijemski podolac ; raznolikost ; efektivna veličina populacije ; koeficijent srodstva ; genomski markeri
(Slavonian Syrmian Podolian cattle ; genetic diversity ; effective population size ; coefficient of kinship ; genomic markers)
Sažetak
Slavonsko-srijemsko podolsko govedo najugroženija je hrvatska autohtona pasmina koja pripada skupini dugorožnih goveda (Bos taurus), te je kao takva rijedak domesticirani oblik izvornog i davno izumrlog Bos primigenius goveda. U posljednjih 60- 70 godina pasmina je postupno, a na kraju i u potpunosti zamijenjena visokoproizvodnim pasminama, što je autohtone i niskoproizvodne pasmine goveda toliko potisnulo da su dovedene na rub nestajanja. Kao izravna posljedica navedenoga broj je registriranih krava slavonskosrijemskog podolca 2016. bio 189 grla. Prema efektivnoj veličini populacije (Ne 37, 9), pasmina je kritično ugrožena. Hrvatska poljoprivredna agencija, kao nadležna institucija za vođenje registra domaćih životinja, 2016. godine provela je analizu pedigrea i utvrdila izrazito visok stupanj srodstva u populaciji, zbog čega je za sparivanje vrlo teško odabrati odgovarajuće roditelje bez narušavanja genetske varijabilnosti. Cilj ovog istraživanja bio je analizirati genetsku raznolikost slavonsko- srijemskog podolca koristeći genomske markere, odnosno polimorfizme jednog nukleotida. Također, cilj je analizom genomskih regija utvrditi specifične alele i utjecaje karakteristične za pasminu te mjeru genetske izmiješanosti i dijeljenje gena s drugim pasminama, što će omogućiti primjenu tih informacija u programima očuvanja animalnih genetskih resursa kao i u uzgojnim programima suvremenih pasmina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek